ट्रेंडिंग:

>> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> सस्कृति संरक्षण समाज बुटवललाई उपाधि >> साना किसान कृषि सहकारीको १९ औँ साधारण सभा >> स्वास्थ्यमन्त्री बस्नेतलाई बर्खास्त गर्न डा. गोविन्द केसीको माग >> गैरीखुट्टा–रुपन्देही समाज गठन >> सर्भिस लेनको डिजाईन फेर्न बुटवल उपमहानगरले ग–यो यस्तो प्रस्ताव >> टेम्पो सञ्चालनमा स्थानीय सरकारको ज्यादतीः ब्यवसायीले गराए दलहरुको ध्यानाकर्षण >> रुपन्देही सामाजिक संजाल अष्ट्रेलियाको अध्यक्षमा काफ्ले र महासचिवमा पाण्डे चयन >> दाङ—रुपन्देही सम्पर्क समाज गठन >> केपी ओली कप : गण्डकी र लुम्बिनी तथा मधेस र पुलिस क्लब खेल्दै >> सांस्कृतिक कार्यक्रमले महोत्सवमा दर्शकहरुको आकर्षण बढ्दै >> गुल्मीमा सत्यवती मेला >> रित्तिदै गाउँ, ६० प्रतिशत गाउँबाहिर, उब्जाउ भूमि बाँझै >> लायन्स स्टार्सद्वारा सहयोग >> रोकिएनन् महिलामाथिको हिंसा
मुख्य समाचार

भूकम्पको विपत्तिका बिच लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री विदेश सयरमा !

२० कार्तिक २०८०, सोमबार १२:५१
२० कार्तिक २०८०, सोमबार १२:५१

बुटवल ।

विनाशकारी भूकम्पबाट लुम्बिनी प्रदेशका जिल्ला समेत प्रभावित भैरहेका बेला मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरी भने विदेश सयरमा निस्केका छन् ।

शुक्रबार राति कर्णाली प्रदेशको जाजरकोट केन्द्रबिन्दु भएर भूकम्प जाँदा त्यसको असर लुम्बिनी प्रदेशसम्म परेको छ । भूकम्पबाट लुम्बिनी प्रदेशको रोल्पामा २ जना घाइते भएका छन् । यसैगरी प्युठानमा ३ जना घाइते हुँदा अर्घाखाँचीमा पनि एक जना घाइते भएका छन् ।

यस्तै रुकुम पूर्व, दाङ, रोल्पालगायत लुम्बिनी प्रदेशका जिल्लाका सर्वसाधारणको भौतिक संरचनामा क्षति पुग्दा मुख्यमन्त्री चौधरी भने विदेश घुमघाममा निस्केका हुन् । विपत्तिका बेला गम्भीर नभई मुख्यमन्त्री अमेरिका घुमघाममा व्यस्त रहेको भन्दै उनकै पार्टी नेपाली कांग्रेस र सत्ता साझेदार दल असन्तुष्ट बनेका छन् ।

कांग्रेस संसदीय दलका नेता समेत रहेका मुख्यमन्त्री चौधरी भूकम्पको विपत्तिकै बीच आइतबार अमेरिका प्रस्थान गरेपछि उनको आलोचना भएको छ । उनले कार्यबाहक मुख्यमन्त्रीको जिम्मेवारी धनबहादुर मास्कीलाई दिएपनि भूकम्पको बेला गर्नुपर्ने काम प्रभावकारी हुन नसकेको प्रदेशका सांसदहरू बताउँछन् । भूकम्पछि मुख्यम्नत्रीले आफ्नो भ्रमण स्थगित नगर्नुले राम्रो सन्देश नगएको सांसदहरुको भनाइ छ ।

‘प्रदेश प्रमुख अमिक शेरचनले मुख्यमन्त्री डिल्लीबहादुर चौधरीको सिफारिसमा प्रदेशका अर्थमन्त्री धनबहादुर मास्कीलाई मुख्यमन्त्रीको हैसियतले दैनिक प्रशासनिक कार्य सम्पादन गर्ने जिम्मेवारी तोकेपनि जति हुनुपर्ने हो त्यति प्रभावकारी हुन सकेको छैन’, एक सांसदले भने, ‘अन्य प्रदेशहरूले भूकम्प पीडितलाई राहतको घोषणा गर्दा आफ्नै प्रदेशका जिल्लावासीसमेत प्रभावित भएको लुम्बिनीले भने प्रभावकारी निर्णय गर्न सकेको छैन ।’

कांग्रेसकै एक सांसदले मुख्यमन्त्री सरकारी भ्रमण भन्दा पनि पारिवारिक उद्देश्यले अमेरिका गएको दाबी गरे । उनका छोरा अमेरिकामा रहेको र सोही मौकामा केही कार्यक्रममा पनि सहभागी हुनेगरी कार्यतालिका बनाइएको बताइएको छ ।

सोहीअनुसार उनी अमेरिकामा आयोजना हुने ‘द एसेम्बली स्टेट अफ न्यूयोर्क’ र ‘अलबेनिक ३० औँ डिस्ट्रिक्ट’ कार्यक्रममा सहभागी हुने बताइएको छ ।

उनको अमेरिका भ्रमणको विषयमा प्रश्न उठिरहेको त छ नै सत्ता साझेदार दलले मुख्यमन्त्रीले मन्त्रिपरिषद्लाई पूर्णता दिन नसकेको भनेर यसअघिदेखि नै असन्तुष्टि पोख्दै आएका छन् ।

लुम्बिनीमा चौधरी गत वैशाख १४ गते मुख्यमन्त्री भएका थिए । नेकपा माओवादी केन्द्रसहित ८ दलका ५२ जना र एकजना स्वतन्त्र सांसदको समर्थनमा नियुक्त भएका उनले अझैसम्म मन्त्रीपरिषद्लाई पूर्णता दिन नसकेका हुन् ।

अहिले मन्त्रालय विभाजन गरेर माओवादी र नेपाली कांग्रेसका मन्त्रीहरू थप्ने विषयमा प्रयास भएपनि विभिन्न बहानामा ७ महिनासम्म यसले मुर्तरुप पाउन सकेको छैन । माओवादी केन्द्र लुम्बिनीका एक नेताले मुख्यमन्त्रीका कारण अहिलेसम्म सरकारले पूर्णता पाउन नसकेको दाबी गरे । मुख्यमन्त्री प्रदेशमा कतिसम्म गैरजिम्मेवार छन् भन्ने विषय भूकम्पका बेला विदेश भ्रमणमा गएको घटनाले पनि पुष्टि हुने उनको दाबी छ ।

यता लुम्बिनी प्रदेशका प्रमुख सचेतक जन्मजयन तिमल्सेनाले मुख्यमन्त्री अमेरिका गएपनि त्यहाँको कार्यक्रमबारे आफूलाई विस्तृतमा थाहा नभएको दाबी गरे । तर, भूकम्पको बेला मुख्यमन्त्री अमेरिका नगएको भए राम्रो सन्देश जान्थ्यो भन्ने विषयमा सहमत रहेको उनले धारणा राखे ।

यस विषयमा मुख्यमन्त्रीको सचिवालयले भने पूर्वनिर्धारित कार्यक्रम भएकाले उनी अमेरिका गएको तर्क गरेको छ । मुख्यमन्त्रीको अनुपस्थितिमा पनि प्रदेशका तर्फबाट उद्धार र राहतका सन्दर्भमा आवश्यक कार्य भइरहेको सचिवालयको भनाइ छ ।

सचिवालयका अनुसार प्रदेश सरकारले गृहमन्त्री सन्तोष पाण्डेको नेतृत्वमा प्रभावित जिल्लामा आवश्यक स्वास्थ्यकर्मी तथा स्वास्थ्य सामग्री पठाउने निर्णय भइसकेको छ । यस्तै प्रदेशले राप्ती प्रादेशिक अस्पताल तुलसीपुरका निमित्त मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट डा पदमराज अधिकारीको नेतृत्वमा स्वास्थ्यकर्मी तथा स्वास्थ्य सामग्री पठाउनुका साथै प्रभावित क्षेत्रका लागि डेढ करोड निकासा गर्नेगरी मन्त्रिपरिषद्बाट निर्णय पनि भएको छ । चौधरी कात्तिक २६ गते स्वदेश फर्कने बताइएको छ ।

जाजरकोट केन्द्रबिन्दु भएर गएको भूकम्पका कारण जाजरकोट र रुकुम पश्चिममा सबैभन्दा धेरै क्षति भएको छ । सो भूकम्पबाट दुई जिल्लामा १५३ जनाको मृत्यु हुँदा लुम्बिनी प्रदेशमा पनि भौतिक क्षति भएको हो । विपद्को यो घडीमा छिमेकी प्रदेशसमेत भएकाले लुम्बिनीको भूमिका महत्वपूर्ण हुने सरोकारवालाहरुको भनाइ छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?