ट्रेंडिंग:

>> पेट्रोलियम पदार्थको मूल्य बढ्यो >> स्वस्थ नागरिक बनाउन स्वास्थ्य, शिक्षा र कृषिको एकीकृत कार्ययोजना आवश्यक >> हरायो मौलिकता ! >> अवैध सुनसहित भारतीय नागरिक पक्राउ >> सशक्तको १६ औ स्थापना दिवसमा रक्तदान तथा गौशालामा सहयोग >> भैरहवा सेजबाट ईको नेपाल इनर्जीले सुरु ग-यो व्यावसायिक उत्पादन >> दोहोरो अंकले घट्यो नेप्से >> ट्याक्टर दुर्घटना हुँदा चालकको मृत्यु >> १०२ किलो गाँजासहित तीन जना पक्राउ >> फेरी मन्त्री बने शरतसिंह भण्डारी >> तेस्रो कार्यकालमा देश र जनताको सेवामा समर्पित हुने अवसर पाए-प्रचण्ड >> प्रधानमन्त्रीमा ओलीको नियुक्तिविरुद्ध सर्वोच्चमा रिट >> माधव नेपाल प्रधानमन्त्रीको शपथ समारोहमा अनुपस्थित >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीलाई भारतीय प्रधानमन्त्री मोदीले दिए बधाई >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित दुई उपप्रधान र १९ मन्त्रीले लिए शपथ >> प्रकाशमान सिंह र विष्णु पौडेल बने उपप्रधानमन्त्री >> ओलीले लिए प्रधानमन्त्रीको शपथ >> प्रधानमन्त्री ओलीसहित २१ मन्त्रीले शपथ लिदै >> सुनको मुल्य अहिलेसम्मकै उच्च >> पेशागत महासंघले ग-यो एमाले रुपन्देहीको नयाँ नेतृत्वलाई सम्मान >> अर्जेन्टिनाले जित्यो कोपा अमेरिकाको उपाधि >> काँग्रेसबाट को को बन्दै छन् मन्त्री ? >> एमालेबाट विष्णु पौडेल अर्थ र पृथ्वीसुब्बा सञ्चारमन्त्री बन्दै >> रोटरी क्लव अफ सेन्ट्रल लुम्बिनीको पदस्थापन >> एमालेले टुंग्यायो ८ मन्त्री (सूचीसहित) >> आज कहाँ कहाँ छ वर्षाको संभावना ? >> नवनियुक्त प्रधानमन्त्री ओलीको शपथ आज >> स्पेनले चौथोपटक जित्यो युरोकपको उपाधि >> कपिलवस्तु पूर्ण खोप सुनिश्चित >> ओली नेतृत्वको सरकार र अपेक्षा >> बढ्दै अर्टिजमको जालो, बच्ने कसरी ? >> सीप सिक्नेको आत्मनिर्भर हुने धोको >> उद्योगले तिरेनन् विद्युतको ५० करोड बक्यौता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कर्णाली सरकारले साउन १ गते बिदा दिने >> बुटवल टाईगर्स राउण्ड टेबल–२८ को छैठौं साधारणसभा तथा अधिवेशन >> आईसीएफसी फाइनान्सद्वारा छात्राहरुलाई सेनेटरी प्याड वितरण >> घोराहीको गिठेपानी जलाशयमा डुबेर युवक बेपत्ता  >> एमाले अध्यक्ष केपी ओली प्रधानमन्त्रीमा नियुक्त >> त्रिविले शैक्षिक क्यालेण्डर लागू गरेकोमा प्रधानमन्त्रीद्वारा धन्यवाद व्यक्त >> कांग्रेसमा मन्त्री छान्न सकस, कोइराला पक्ष छलफलमा >> भारतबाट चिनी आयात गर्न १० उद्योगलाई अनुमति >> त्रिशूलीमा बेपत्ता यात्रुको खोजीलाई तीव्रता दिन सुरक्षा प्रमुखहरूलाई प्रधानमन्त्रीको निर्देशन >> ‘देशलाई माथि लैजाने वा तल झार्ने कुरा शिक्षा मन्त्रालयमा भर पर्छ’ >> ट्रम्पलाई गोली हान्ने युवकको परिचय खुल्यो >> बागमती प्रदेशमा नयाँ सरकार गठनको बाटो खुल्दै  >> त्रिशुलीमा बेपत्तामध्ये भेटियो थप एक जनाको शव >> सिमलताल घटना: ५८ जना अझै बेपत्ता >> स्वर्णिम वाग्लेले कुट्ने धम्की दिएको मुकुल ढकालको आरोप >> युरो कप उपाधिका लागि आज राति स्पेन र इङ्ल्यान्ड खेल्दै

निर्माणधिन स्वास्थ्य भवन पहिरोको जोखिममा

१९ श्रावण २०७५, शनिबार
१९ श्रावण २०७५, शनिबार

रुकुम पुर्वको भुमे गाउँपालिका रहेको एक निर्माणधिन स्वास्थ्य चौकीको भवन पहिरोको उच्च जोखिमममा परेको छ । केहि दिनयता परिरहेको अविरल बर्षका कारण भवन निर्माण स्थाल भुमे गाउँपालिका वडा नं. ३ सिम मोराबाङ्गमा रहेको स्वास्थ्य भवन जोखिममा परेको हो ।
कुल २ करोड २ लाख लागतमा शिवाको वि.एल., हिमशिखर जे.भी.द्धारा सात महिनाअघि निर्माण थालिएको यो भवनलाई तल र माथी दुबैतिरबाट पहिरोले खतरामा पारेपछि यतिबेला भुमे गाउँपालिकाकाले जाली राखेर जोखिम कम गर्ने प्रयास गरिहेको बताएको छ । जम्मा १५ कोठाको यो भवन तिन तलाको छ । फाउन्डेशन निर्माणको काम सकिएको र अब यसको अन्तिम काम चलिरहेका बेला पहिरोले समस्या बनाएको निर्माण कम्पनीका प्रतिनिधी मदन शाहले बताए ।
स्थानियले छनौट गरेको जग्गा पहिले कमजोर रहेको बारे थाहा नभएको तर बर्षा याम सुरु हुनेबित्तिकै निर्माण स्थल कमजोर हुदै गएको र यतिबेला पहिरो नै जाने स्थिती बनेको स्थानिय विर्भानभान विकले बताए । ‘हामिलाई पहिले यो ठाउँमा स्वास्थ्यको भवन निर्माण गर्न सकिन्छ भन्ने लाग्यो ।’ उनले भने, ‘र्मिाणको काम थालेपछि मात्रै थहा भयो कि यो भुगाृल कमजोर छ । भवन निर्माण सकिएपछि खतरा बढ्यो ।’
पहिले स्थानिय गाउँमै भाँडाको घरमा रहेको स्वास्थ्य चौकीबाट प्रभावकारी सेवा प्रदान गर्नका लगि आधुनिक भवन निर्माण थालिएको हो । निर्माणधिन भभवनको तल र माथी दुबै तिरबाट पहिरो जान थालेपछि अब भवनको सुरक्षाका लागि काम थालिएको र थप क्षती हुन नदिन ग्वाविङ्ग तार राख्न सुरु गरिएको भुमे गाउँपालिकाका अध्यक्ष रामसुर बुढाले बताए । ‘भवनका लागि नै कमजोर ठाउ छनौट गरिएछ ।’ अध्यक्ष बुढाले भने, ‘अब थप क्षती हुन दिदैनौं । भवन सुरक्षाका लागि गाउँपालिकाकाले काम गर्नेछ ।’
अविरल बर्षका कारण पहिरोको खतरामा रहेको स्वास्थ्य चौकीको निर्माणधिन भवन । फोटो ः महेश केसी÷बुटवल टुडे

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?