ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
समाचार

आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी

पछिल्लोसमय संसदको काम कारवाही कमजोर देखिएको भन्दै यहाँ हुने छलफल, अन्तरक्रिया कम हुदा यसबाट सरकारलाई आवश्यक सल्लाहसुझाव आउन नसकेको वास्तविकता सहभागीले गरे ।
१२ आश्विन २०८०, शुक्रबार १७:०४
१२ आश्विन २०८०, शुक्रबार १७:०४

बुटवल, १२ असोज ।

अनौपचारिक क्षेत्र सेवा केन्द्र (इन्सेक) र नीति फाउन्डेसनको आयोजनामा शुक्रबार संवैधानिक आयोग र लुम्बिनी प्रदेशका बिचमा अन्तरसम्बध ः मानव अधिकार र कानुनी शासनका लागि सहकार्य छलफल कार्यक्रम सम्पन्न भएको छ । कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेश मुख्यमन्त्रीको कार्यालयका कानुनी सचिव राजेन्द्र थापाले संवंधानिक आयोग र यसको प्रभावकारिता बारे कार्यपत्र प्रस्तुत गर्दै धेरै आयोगहरु गठन भएपनि त्यसको प्रभावकारिता कम देखिएको बताए ।

नेपाल सरकारले कार्ययोजना बनाए पनि त्यसबारे प्रदेश र स्थानीय तहमा छलफल र कार्यक्रम नगर्दा प्रभावकारी कमजोर भएको उनले दुखेसो गरे । महालेखा परीक्षकले संघ र प्रदेशमा छुट्टाछुट्टै प्रतिवेदन बुझाउने काम गर्छ तर यसबाहेकका सबैजसो आयोग भने केन्द्रिकृत कार्य गर्दै आएको छ । संवैधानिक आयोगका प्रतिवेदन प्रदेश र संघमा बुझाउँदा यसकै आधारमा सरकारले आवश्यक छलफल अघि बढाउने र ऐन कानुन बनाउन मद्यत मिल्ने भन्दै उनले संसदलाई प्रभावकारी बनाउन समेत आयोगबाट बुझाईने प्रतिवेदनहरु महत्वपूर्ण हुने बताए ।

पछिल्लो समय संसदको काम कारवाही कमजोर देखिएको भन्दै यहाँ हुने छलफल, अन्तत्र्रिmया कम हुँदा यसबाट सरकारलाई आवश्यक सल्लाहसुझाव दिन नसकेको वास्तविकता औल्याए । राष्ट्रिय योजनामा उल्लेख भएका कुरालाई सरोरकारवाला संस्थाहरुलाई सचेत गराउने र कार्यान्वयन गराउन अग्रसर रहेको भन्दै थापाले लुम्बिनी प्रदेशमा बालबालिका सम्बन्धी ऐन, सडक सवारी यातायात ऐन, स्वरोजगार सम्बन्धी कार्यक्रम, वातावरण संरक्षण ऐन, स्वस्थ्य क्षेत्रमा देखिएका समस्या र सबैसमक्ष पुर्याउने गरी ऐन, उपभोक्ता हितको विषयमा अनुगमनको पाटो प्रभावकारी बनाउने, मुख्यमन्त्री ग्रामीण विकास कार्यक्रम जस्ता नीति कार्यक्रममार्फत आम नागरिकको समस्या सम्बोधन गरेको बताए ।

ईन्सेकका केन्द्रीय प्रतिनिधि कृष्ण गौतमले संवैधानिक आयोगलाई प्रभावकारी बनाउन ३ तहकै सरकारका बिचमा समन्वय, सहकार्य र सामाजिक संघसंस्थाहरुको भूमिका महत्वपूर्ण रहेको बताए । मुख्य आयोगहरुले वार्षिक प्रतिवेदन बुझाउने भएपनि बाकि अन्य आयोगलाई संविधान जारी भएको १० वर्षमा पुनरालोकन गर्ने ब्यवस्था गरेको उनले बताए । आयोग गठन गर्दैमा पूर्णता नहुने भन्दै उनले आयोगको क्रियाशिलता, कामकारवाहीलाई मुख्य रुपमा काममा रहने बताए ।

लुम्बिनी प्रदेश सभाका सभामुख तुलाराम घर्तीले संवैधानिक निकाय त्यस्तो किसिमको संस्था जसले सरकार तथा कार्यकारिणी अधिकार प्रयोग गर्ने शक्तिहरुको निगरानी, रेखदेख, नियन्त्रण र निर्देशन गर्न संविधान स्वयंले राखेको हुदा धेरै महत्वपूर्ण काम गर्ने बताए । ‘कार्यपालिकाकै अधिकारकै रुपमा देखिएको संवैधानिक आयोग परिपुरकको काम यसले गर्छ ।’—उनले भने । संविधानले शक्ति पृथकीकरणको ब्यवस्था गरे अनुसार कामलाई विभाजन गरेर एकले अर्कोलाई चेकब्यालेन्स गर्ने उनको दाबी छ ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका सामाजिक विकास मन्त्री सिके गुप्ताले संविधानमा उल्लेख भएअनुसार प्रदेश सरकार समन्वयकारी भुमिकामा रहेको बताए । संघ र प्रदेशमा गठन भएका आयोग आफनो उद्देश्य अनुसार काम गर्ने र सरकारलाई आवश्यक सल्लाह सुझाव दिन सकेमात्र यसको प्रभावकारितामा देखिने उनको दाबी छ ।

कार्यक्रममा माहुरी होमका अध्यक्ष रबि ठाकुरले ९१ प्रतिशत जिल्ला र ९९ प्रतिशत स्थानीय स्तरसम्म समिति गठन गरी पुग्न नसकेको दुखेसो गरे । यसकै कारण समितिको बैठक बस्ने र मानव अधिकार हननका बारेमा आवश्यक ज्ञान हुन नसकेको बताए । देशले अशान्ति थेग्न नसक्ने तर स्थानिय सरकारहरु लैसस नीति बनाउन नसकेको दुखेसो गरे । लक्षित वर्गहरुलाई राहत मिल्ने गरी काम अघि बढाउन जरुरी रहेको बताए ।

माईती नेपालकी माया क्षेत्रीले आयोगहरु खोलिएपनि पिडितसम्म पुग्न नसकेको दुखेसो गरे । राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगले समस्या पहिचान गरेको घटनापनि कामकारवाही नभएको धेरै उदाहरण प्रस्तुत गर्दै यसतर्फ पहल जरुरी रहेको बताईन् ।

मानसिक परामर्श कर्मी कमला गहतराजले मानसिक स्वस्थ्य प्रति मलहमपट्टि लगाउनेतर्फ आयोगको योजनाहरु अघि बढाउन सुझाव दिईन् । धेरै फोरमहरुमा मनो सामाजिक सुरक्षाको कुराहरु उठेपनि गम्भीर रुपमा अघि बढ्न नसकेको दुखेसो गरिन् ।

कार्यक्रममा लुम्बिनी प्रदेशका प्रदेश सभासदस्य तथा पुर्वमन्त्री भोजप्रसाद श्रेष्ठ, पुर्वमन्त्री विष्णु पन्थी
दिपा बिक, नीति फाउन्डेसनका सल्लाहकार तथा मानवअधिकार तथा सुरक्षा विज्ञ शोभाखर बुढाथोकीले आयोगलाई प्रभावकारी बनाउने गरी सरोकारवाला निकायको भूमिका खेल्न सुझाव दिए ।
नेपालमा गठन भएका अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोग, महालेखा परीक्षक, लोक सेवा आयोग, निर्वाचन आयोग, राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोग, राष्ट्रिय प्राकृतिक श्रोत तथा वित्त आयोग, राष्ट्रिय महिला आयोग, राष्ट्रिय दलित आयोग, राष्ट्रिय समावेशी आयोग, आदिबासी जनजाती आयोग, मधेसी आयोग, थारु आयोग, मुस्लिम आयोग रहेका छन् ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?