ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
मुख्य समाचार
गैंडाकोट–पाल्पा रामपुर करिडोर

२० वर्षपछि घटयो भाडा, यात्रुलाई राहत

९ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:२०
९ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:२०

नवलपुर, ९ असोज ।

मध्य पहाडी लोकमार्गका रुपमा रहेको कालीगण्डकी करिडोरको गैंडाकोट हुँदै पाल्पा रामपुर भएर स्याङ्जा चापाकोटको गाडी भाडा २० बर्षपछि घटेको छ । अहिले पहिलो पटक घटेसंगै यहाँको सडक भएर यात्रा गर्नेहरुले राहतको महशुुस गरेका छन् ।

यो सडकको ८५ प्रतिशत कालोपत्रे भैसकेको छ तर शुुरुका बर्षमा कच्ची डिक हुुँदा लिने गरेको भाडा दर अहिले पनि कायमै रहेको भन्दै ब्यापक बिरोध हुन थालेपछि स्थानीय समेत आन्दोलनमा उत्रन बाध्य भएका थिए । त्यसपछि अहिले ४० प्रतिशत भाडा घटाईएको जिल्ला प्रशासन कार्यालयले जनाएको छ ।

२० वर्षदेखि यो सडकमा यातायात गुड्थ्यो । शुरुका १५ वर्ष सम्म यो सडकको सबै भाग कच्ची थियो । भाडा मनपरि असुलिन्थ्यो, अहिले तीन बर्ष भयो, सडक कालोपत्रे हुुन थालेको र ८५ प्रतिशत सकिसक्यो । तर भाडा घटाउने त परै जाओस् झन् बढाउनेतिर यातायात ब्यबसायीहरु लागेपछि त्यसको चौतर्फी बिरोध हुन थालेको थियो । त्यसपछि मात्र यातायात ब्यवसायीहरु भाडा घटाउन सहमत भएको लेकबेँसी यातायात समितिका अध्यक्ष युवराज बस्यालले बताए ।

शुरु शुरुमा त मनपरि असुल गर्थे भाडा । तर अहिले स्थानीय समेत जागेपछि भाडा दर ४० प्रतिशतले घटेको डेढगाउँका राम श्रेष्ठले बताए । यो सडक कच्ची हुँदा कायम भएको गैडाकोट बुलिङटारको भाडा रु ५५० थियो भने अहिले घटेर ३३० कायम भएको छ र अब भाडा मनपरि लिने दिन सकिएको बुलिङटारका बेलबहादुर दराईले बताए ।

पूर्वी नवलपरासकिो बुलिङटार, डेढगाउँ, पाल्पाको रामपुर हुँदै स्याङ्जाको चापाकोट सम्मको भाडा शुरुमा एक हजार एक सय थियो अहिले भाडा घटाएपछि रु छ सय ८० कायम भएको लेकबेँसी यातायात प्रालिले जनाएको छ ।

गैँडाकोटको–कालीगण्डकी चोकबाट जाने जिप र दलदले भएर बुलिङटार, डेढगाउँ र पाल्पाको रामपुर हुुँदै स्याङ्जाको चापाकोट सम्म अहिले साना र ठूला सवारी साधन चल्ने गरेका छन् । “शुरुमा गैंडाकोटबाट बुलिङटार सम्मको ४३ किलोमिटरको कालोपत्रे सडकको भाडा रु पाँच सय देखि सात सय सम्म लिने गरेकामा अहिले भाडा दर घटेपछि स्थानीयले समेत खुशी मानेका छन्”– मथारका जनक रानाभाटले भने ।

गैंडाकोट भएर बुलिङटार जाने बसले पाँच सयदेखि सात सय सम्म भाडा लिने गरेको र यो भाडा कच्ची सडक हुँदा पनि यही र अहिले कालोपत्रे हुँदा पनि यही भाडा तिर्न बाध्य थिए यहाँका बासिन्दा तर अब भने त्यो बाध्यता भने हटेको डाडाँझेरीका प्रेमबहादुर थापा मगरले बताए ।

अहिले पनि यातायात ब्यबस्था बिभागले जारी गरेको बैज्ञानिक भाडा दर अनुसार तराईमा प्रतिकिलोमिटर रु तीन र पहाडमा प्रतिकिलोमिटर रु पाँच भाडा दर कायम भए पनि शुरुमा भने प्रतिकिलोमिटर रु १६ तिर्न बाध्य थिए यो सडकमा यात्रा गर्ने यात्रुहरु । तर यो सबै हटेर गएको जिल्ला प्रशासन कार्यालयका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत भरत सापकोटाले बताए ।

दैनिक सय बढी सवारी साधन र पाँच हजार बढी यात्रुले यो सडक भएर यात्रा गर्ने गरेका र गैँडाकोट–कालीगण्डकी चोकबाट ढोडेनी हुँदै बुलिङ्टार थामबेसी कोटा र दलदले भएर बुलिगंटार,डेढगाउँ पाल्पाको रामपुर र स्यागाँजाको चापाकोट सम्म यात्रु लिएर जाने गरेका छन् ।

प्रमुख जिल्ला अधिकारी कल्पना श्रेष्ठले अहिले पहाडी क्षेत्रमा भाडा दर समायोजन भएकाले कसैले पनि तोकिएको भन्दा बढी घाडा लिएमा कारबाही गर्ने र त्यस्तो भाडा बढी दिनेलाई उजुरी गर्न आग्रह गरेकी छन् ।

लेकबेसी यातायात प्रालिका अध्यक्ष युवराज बस्यालले गाडीभाडा समायोजनसँगै भाडा दर अब मनपरि लिन नपाइने गरी निश्चित भाडा दर कायम गरइकोले यात्रुलाई कहीँ कतै पनि ठगेको पाइएमा कारबाही गर्ने बताए ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?