ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
संस्कृति
पैगम्बर हजरतको १४९८ औ शुभ जन्मोत्सव

मिलादुननबी सहित रचनात्मक कार्य गरी मनाइँदै

७ आश्विन २०८०, आईतवार १८:१८
७ आश्विन २०८०, आईतवार १८:१८

बुटवल, ७ असोज ।

ईस्लाम धर्मावलम्बीहरुको धर्मगुरु पैगम्बर हजरत मुहम्मद मुस्तफा स्वल्ललेलाहो अलैहे वसल्लमको १४९८ औ शुभ जन्मोत्सव (यौमे बिलादत) को अवसरमा बुटवलमा विविध रचनात्मक र पुजा कार्यक्रम गरी मनाईने भएको छ । बुटवलमा एक सय १० वर्षको ईतिहास बोकेको रजा ए मुस्तफा जामे मस्जिद समितिको आयोजनामा पैगम्बर हजरतको जन्मदिनलाई सप्ताहब्यापी रुपमा बाह्र रबिउल अव्वल मुबारक, हाजिरीजवाफ, अपाङ्ग आश्रमलाई सहयोग लगायतका कार्यक्रम गरी मनाईने भएको हो ।

आइतबार पत्रकार सम्मेलन गरी समितिका अध्यक्ष मुहमद ईस्माइलले ईस्लाम धर्मका बारेमा बुझाउने गरी प्रत्येक वर्ष कार्यक्रम गर्दै आएको बताए । यो वर्ष सप्ताहब्यापी फरक कार्यक्रम गरी मनाईने उनले बताए । कार्यक्रम अन्तर्गत सोमबार बुटवलका पाच वटा ईस्लामिक अन्तर विद्यालय हाजिरीजवाफ प्रतियोगिता, बुधबार नेपाल अपाङ आश्रम बुटवल देविनगरमा खाद्यान्न वितरण, साँझ विशेष मिलादुननबी कार्यक्रम र भोलिपल्ट बिहान जन्मजयन्तीको खुशियालीमा बिहिबार बाजागाजासहित बजार परिक्रम कार्यक्रम गरि समापन गरिने उनले बताए । संसारभर मानव हितमा अग्रसर हुन र बिसंगति, बिकृतिलाई हटाउने गरी दुतका रुपमा पैगम्बरको जन्म भएको भन्दै उनको वर्षभरि नै संस्कार, संस्कृति र सामाजिक हितका धेरै कामहरु गर्दै आएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा वरिष्ठ उपाध्यक्ष हाजी अब्दुल सहमत, कोषाध्यक्ष जलिल मिया, सचिव जनुर वारसी, नेपाल पत्रकार महासंघका उपाध्यक्ष बिश्वास ढकालले यो महत्वपूर्ण दिनको महिमालाई समाजमा बुझाउने गरि उदाहरणीय कार्य भएको बताए ।

मस्जिदमा नया पुस्तालाई ईस्लाम धर्मको बारेमा ज्ञान दिने गरी शैक्षिक कार्यक्रम संचालन गर्दै आएको समितिका महासचिव गफुर मियाले बताए । स्थानीय सरकार र समुदायका अगुवाको सहयोगमा मस्जिदमा ईस्लाम धर्म शिक्षा दिने काम गर्दै आएको उनले बताए । प्राथमिक विद्यालयको स्वीकृती पाएको मदरसामा २० जना क्षमता रहेको छात्राबाससहित ६० जना अध्ययरत छन् । जहाँ ३ जना धार्मिक गुरुहरु र एक जना ईङलिस र नेपाली अध्ययापन गराउने शिक्षक छन् । हाल बुटवल उपमहानगरपालिकामा  ५ हजार ईस्लाम धर्मावलम्बीहरु समुदायमा रहेका छन् ।

भिडियो सामग्री

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?