ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
मुख्य समाचार

तनावग्रस्त बालसुधार गृह बिस्तारै शान्त हुँदै

५ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:२९
५ आश्विन २०८०, शुक्रबार १८:२९

नेपालगञ्ज ५ असोज ।

बाँकेको डुडुवा गाउँपालिका–६ आसमानपुरमा रहेको पश्चिमकै ठुलो रहेको जयेन्दु बालसुधार गह बिहीबार रातिदेखि शुक्रबार तनावग्रस्त बन्यो । कारागारमा रहेका दुइ समूहबिच एक आपसमा झगडाले उग्र रुप लियो । झडपमा परी रुपन्देहीका रुपन्देहीका सुलभ केसीको झडपमा परेर मृत्यु भयो ।

२० वर्षीय युवाको मृत्यु भयो भने १० जना घाइते भएका छन् । अहिले नेपालगन्ज नर्सिङ होममा १० जनाको उपचार भइरहेको छ । जसमा चार जनाको अवस्था गम्भीर छ । यो भन्दा एक महिना अगाडि सुधार गृहमा आगलागीको घटना भएको थियो । दुई समूहबिच झडप हुँदा आगलागी गरेका थिए । मर्यादाक्रममा एक अर्कालाई सम्मन गर्नुपर्ने भन्दै दुबै समूह भिडन्तमा उत्रिएका हुन् ।

बाँकेको बालसुधार गृहबाट झडपकै क्रममा फरार भएका २५ जना बाल कैदीबन्दीलाई सुरक्षाफौजले नियन्त्रणमा लिएको छ । शुक्रबार मध्यान्ह सम्म तनावग्रस्त बनेको बालसुधार गृहको माहोल शान्त बनेको छ । सुरक्षाफौजको अथक प्रयास पछि त्यहाँको अवस्था शान्त भएको बाँके प्रहरीले जानकारी दिएको छ ।

बर्दियाबाट छोरा भेट्न आएका तिर्थ तिमिल्सेनाले घटनाको सुइको पाएपछि छोरालाई भेट्न आएको बताए । “सुुधारकेन्द्र आफै असुरक्षित छ । यहाँ बस्ने बालकहरु कसरी सुरक्षित रहलान् भन्ने चिन्ता छ”– उनले भने, “एउटै उमेर समूहलाई उमेर अनुसार अलग अलग बस्ने ब्यबस्था गराउनु पर्छ ।”

उनी मात्र होइन् अधिकाशं बालगृहमा रहेका बालकहरुका अभिभाभवकहरु सुधार गृहमा पुगेका थिए । १६ बर्षीय छोरोलाई खानेकुरा बोकेर सुधारगृहमा भेट्न आएकी बाँकेकी निर्मला कठायतले सुधारगृहमा छोरा राख्न जोखिम भएको बताइन् । “नबिग्रिएका बच्चाहरु संगतले बिग्रिने भए । कुनै सुरक्षा छैन”–उनले भनिन् । दुइ समूहबिच बिहीबार झडप हुँदा अर्काे समूहले टाउकोमा प्रहार गरेपछि उनको मृत्यु भएको हो ।

सो गृहमा दुइ सय ५४ जना छन् । जसमा जबरजस्ती करणी जस्ता अपराधमा ११७ जना छन् । कर्तब्य ज्यान मुद्दामा २७ जना छन् । अपराधमा संलग्न बालकहरुलाई सुधार्नका लागि सञ्चालनमा आएको सो बालगृहमा अहिले १६ देखि १८ बर्ष सम्मका एकसय ७३ जना छन् भने १८ बर्ष पूरा भएका ४३ जना छन् । १४ बर्ष मुनिका १४ जना छन् । अधिकाँश
बालकहरु सबै कर्तब्य ज्यान, जबरजस्ती करणी जस्ता अपराधमा संलग्नहरु छन् । बालबिज्याई (अपराध) गर्नेलाई कारागारमा राख्दा झन् बिग्रिन्छन् भने मान्यताका आधारमा त्यस्ता बालबालिकालाई बालसुधार गृहमा राखिन्छ ।

सुधार गृहमा पटक पटक आपराधिक घटना भइरहेका छन् । सुरक्षा बलियो नहुँदा बालगृहबाट बालबालिका भाग्ने क्रम पनि हुँदै आएको छ । सुधारगृह सुविधाका हिसाबले अब्बल छ । खेलकुददेखि पढाई नियमित रुपले हँुदै आएको छ । सुधारगृहमा संघसंस्थाको लगानी पनि देखिन्छ । तर बाल सुधारगृहमा बस्ने बालकहरुमा डर र अनुशासनको कमीका कारण बालसुधार गृहमा आपराधिक क्रियाकलाप बढेको देखिएको छ । स्वास्थ्य समस्या भएका उपचार गराउने आफ्नै चिकित्सक छैनन् । “सबैकुराको सुविधा छ । पोशाक बिनाको प्रहरी भएकाले पनि उनीहरुमा डर नै भएन, जे गरेपनि कसैले केही गर्दैन भन्ने कुराले मनोबल बढायो”– सुधारगृहकी इन्चार्ज काउचाले भनिन्, “नयाँ संरचना बनेपछि बस्ने ठाउँ प्रयाप्त भएको छ । तर उमेर पुगेका र नपुगेका बालकहरु एकै ठाउँमा राख्दा चुनौती छ । सुरक्षा बलियो छ, तर प्रहरी पोशाकमा छैन, हतियार देखाउन पाइदैन । पिटने कुरा भएन । डर भन्ने चिज नै रहेन ।” बाल सुधार गृहको ब्यवस्थापनको जिम्मा युनिसेफ नामक गैरसरकारी संस्थाले लिएको छ भने सुरक्षाको जिम्मामा नेपाल प्रहरी खटिने गरेको छ ।

त्यहाँ १६ जना प्रहरी सादा पोशाकमा कार्यरत छन् । सुधारगृह प्रशासनले कारागारमा राख्न अनुरोध गर्दा पनि मानवअधिकार पक्ष देखाएर उनीहरुलाई सुधारगृहमा राखिदै आइएको थियो । मानवअधिकारको हिसाबले बालमैत्रीपूर्ण ब्यवहार नै उनीहरुका लागि घातक हँुदै गएको देखिएको छ । कानुन ब्यवसायी वसन्त गौतमका अनुसार बालअधिकार ऐनमै १८ वर्षमुनिको उमेरमा अपराध गरेका बालकहरुलाई उमेर पुगेपनि कारागार नपठाउने ब्यवस्था रहेको छ । “सुधारगृह भन्नु नै सुधार गर्ने ठाउँ हो । बिगतमा कानुनले नगर्नु भन्ने काम गरेका बालकहरुलाई सुधार्ने प्रयास हो”– बालअधिकारकर्मी सिद्धराज पनेरुले भने, “यस्ता बालकहरुलाई दीर्घकालीनरुपमा सुधार्नका लागि राज्यले लगानी गर्नु आवश्यक छ ।”

स्थानीय जेके सिंहले साढे चार बिघा जग्गा दिएपछि सरकारले नै विभिन्न चरणमा बालसुधार गृहको भवन निर्माण गरिदिएको थियो ।

२०७५ भदौ महिनादेखि युनिसेफ नाम गरेको गैरसरकारी संस्थाले बालसुधार गृह व्यवस्थापनको जिम्मा लियो । केन्द्रीय कारागार विभागले अन्य कैदी जस्तै खानको लागि बजेट पठाउने भए पनि सम्पूर्ण सन्चालन भने उक्त गैरसरकारी संस्थाले नै गर्दै आएको छ । बालसुधार गृह सन्चालन भए पनि सरकारलाई हस्तान्तरण भएको छैन ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?