ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
संस्कृति

भैरहवामा पट्टाभिषेक महोत्सव सम्पन्न

४ आश्विन २०८०, बिहीबार १९:१३
४ आश्विन २०८०, बिहीबार १९:१३

रुपन्देही, ४ असोज ।

पुर्वीय दर्शन र सनातन हिन्दु धर्म बिश्वकै उत्कृष्ट मानवीय प्रणाली भएको तथा प्राकृतिक र बैद्धिक दुवैको संगमका रुपमा रहेको एक कार्यक्रमका वक्ताहरुले बताएका छन् । भैरहवामा आयोजित पट्टाभिषेक महोत्सवमा सहभागी हिन्दु धर्मका महात्मा, सन्त, महन्थहरुले हिन्दु सनातन बैदिक धर्म संरक्षणका लागि सम्पूर्ण सनातनीहरु जाग्नु पर्ने बेला आएको बताएका हुन् ।

कार्यक्रममा नेपाल सन्त समाजका अध्यक्ष तथा हरिहर सन्यास आश्रमका प्रमुख ज्ञानानन्द सरस्वती महाराजले स्वामी शान्तानन्द महाराजलाई भैरहवा विद्याश्रमको पिठाधिश घोषणा गरेका थिए । स्वामी शान्तानन्दलाई पट्टाभिषेक र रुद्राभिषेकसहित श्री १००८ स्वामी महाराजको पदवीले बिभुषित गरी भैरहवा संस्कृत बिद्याश्रमको संरक्षक घोषणा गर्दै पदासिन गराइएको थियो ।

सो अवसरमा बोल्दै ज्ञानानन्द सरस्वती महाराजले राजनैतिक दलहरुका कारण सनातनी हिन्दु धर्म संकटमा परेकोले यसको रक्षार्थ एकजुट हुनुपर्ने आवश्यकता औंल्याए । बिगतमा नेपाललाई धर्म निरपेक्षता घोषणा गरेर दलहरुले धोका दिएको उल्लेख गर्दै हिन्दुत्व भनेको धर्म मात्र नभै सत्कर्म, संस्कार र सद्भाव पनि भएको बताए । कार्यक्रममा स्वामी विवेकानन्द महाराजले गुरुकुलहरुको सवलीकरण र सुधारमा ध्यान दिनुपर्ने आवश्यकता औंल्याउँदै गुरुकुलहरु दयनीय बन्दै गएकोमा चिन्ता ब्यक्त गरेका छन् ।

बुढानिलकण्ठ नारायणस्थानका स्वामी निगमानन्द गिरीले साधुत्व, बैदिक ज्ञान, आचरण र गुरुकुलमा गरेको योगदानका आधारमा सन्तलाई बिभुषित गर्ने परम्परा रहेको उल्लेख गर्दै हिन्दु सनातन बैदिक धर्म संरक्षणका लागि सम्पूर्ण सनातनीहरु जाग्नु पर्ने बेला आएको बताए । धार्मिक कार्यसँगै मानवीय प्रणालीमा उत्कृष्ट कार्य गरेवापत सन्तहरुले पाउने सम्मानित र उच्च पद श्री १००८ महाराज उपाधिबाट बिभुषित गर्ने प्रचलन रहेकोले भैरहवामा यो कार्यक्रम गरिएको उनले बताए ।

कार्यक्रममा भारतको बनारसस्थित काशी बिश्वनाथ मन्दिरका मुलभट्ट टेकनारायण उपाध्याय, स्वर्गद्वारी विद्याश्रम प्यूठानका महात्मा रुद्रानन्द ब्रम्हचारी, राजेश्वराय नन्द सरस्वती महाराज, डा. विश्वनाथ धिताल, सिनपा ३ का वडाध्यक्ष नारायणप्रसाद उपाध्याय, रोमणीप्रसाद पाठक, सभाध्यक्ष डिआर शर्मा, उपाध्यक्ष कृष्णप्रसाद भण्डारी, लगायतले बोल्दै हिन्दु धर्मले पुजापाठ गराउने मात्रै नभै अनुशासन, संस्कार र कर्तब्यसमेत सिकाउने भन्दै राज्यपक्षको उदासिनताका कारण आयातित धर्महरुले सनातनीहरुलाई संकटमा पारेको गुनासो गरेका थिए ।

परम्तपश्वी ब्रम्हालीन नारायणनन्द स्वामीजी महाराजद्वारा स्थापित तथा विभिन्न सन्त महात्माहरुको निर्देशन एवं सिद्धहस्तहरुको अथक परिश्रम र सहयोगबाट संचालन भएको संस्कृत विद्याश्रम भैरहवा बैदिक सनातन धर्म एवं बाङ्गमयको संरक्षण र उन्नयनका लागि निरन्तर प्रयत्नशील छ । यस संस्थाको संरक्षण एवं उत्तरोत्तर संबद्र्धनका लागि परम पुजनीय स्त्रोत्रिय ब्रहनिष्ट अनन्त श्री बिभुषण सत्यप्रकाशनन्द सरस्वती महाराजजीको बरद सानिध्य एवं नेपाल सन्त समाजका श्रद्धय स्वामीजीहरु लगाएत देश विदेशका अनेकौं सन्त महन्थ धर्ममुर्तीहरु बिद्यामुर्तीहरुको बिशिष्ट आतिथ्यतामा कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?