ट्रेंडिंग:

>> परम्परागत रुपमा राज्य ब्यवस्थामा रहेको ढिलासुस्ती विकासको बाधक —प्रदेश प्रमुख शेरचन >> गाउँटोलमै साप्ताहिक स्वास्थ्य सेवा केन्द्र >> चटपटेको व्यापार : लगानी कम, आम्दानी राम्रो >> कुंवरवर्तीमा शुरु भयो पांचौं उपमेयरकप महिला भलिबल >> एमबीबीएसमा ७ जनासहित मणिमुकुन्दका १५ जनाले पाए पूर्ण छात्रवृत्ति >> नेपाल सुपर लिगमा धनगढी र इलाम तथा काठमाडौं र बुटवलबीच खेल हुँदै >> आन्तरिक उत्पादनको आलु–प्याजमा भ्याट नलाग्ने, आन्दोलन फिर्ता >> बुद्ध जन्मस्थलभित्र भारतीय दुतावासको सांस्कृतिक उत्सव >> कालिकाकी खनाललाई एभरेष्ट अन्तर विद्यालय वादविवाद उपाधि >> कविता लेख्ने नवोदित युवाहरूलाई >> ‘भुस्याहा कुकुर’ खोज्दै सैनामैना >> विमानस्थलमा सरकारको खोजी… >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पुरुषतर्फ आरभ र रिकु तथा महिलातर्फ आसाकुरा र महेश्वरी प्रथम >> पुरानो शिक्षा नीति फेर्न जरुरी छ– मन्त्री सिम्खडा >> एमाले बाहेकले देश बनाउने काम गर्न सक्दैनन् : ओली >> देश र राजनीति शीर्षकमा सहिद क्याम्पसमा गरियो नाटक मञ्चन >> ६ वर्षीया बालिकालाई करणीको आरोपमा आफ्नै बाबु पक्राउ >> यू–१९ एसिया कप : पाकिस्तानसँग नेपाल ७ विकेटले पराजित >> प्रदेशमा सामुदायिक क्याम्पसको गरिमा बढाएको छ — मन्त्री सिके गुप्ता >> ९ जिल्लामा शान्ति समाजको नागरिक संवाद >> उधारो सहमती गरि सरकारले ठगेको निमार्ण ब्यवसायीहरुको गुनासो >> एभरेष्टमा वादविवाद >> गौतमबुद्ध विमानस्थलः नियमित अन्तर्राष्ट्रिय उडानका लागि व्यवसायीले थाले आन्दोलन >> यू १९ एसिया कपः नेपालले पाकिस्तानलाई दियो १५३ रनको लक्ष्य >> फराकिलो बन्दै बुटवल मिलनचोकदेखि सुख्खानगर जाने बाटो >> एनसेलको सेयर बिक्रीमा राजनीतिक र प्रशासनिक नेतृत्वको साँठगाँठ : गगन >> सरकार बिस्तारबारे लुम्बिनीका मुख्यमन्त्री र सभामुखबीच छलफल >> रिलायबल लाईफ इन्स्योरेन्सले दियो ३१ लाख २० हजार वीमा दावी >> १४ किलो सुन प्रकरण छानबिनका लागि समिति >> भारतलाई बिजुली बेचेर प्राधिकरणले गर्‍याे १५ अर्ब २४ कराेड आम्दानी >> समस्यामा परेका ऋणीलाई सहजीकरण >> एसीसी यू-१९ एसिया कप : पहिलो खेलमा नेपाल पाकिस्तानसँग भिड्दै >> १६ दिने अभियान र महिलामाथिको हिंसा >> मध्यराति विमानस्थलबाट १४ किलो सुन बरामद, दुई जना पक्राउ >> ब्यवसायीमाथि हातपात, दुईजना पक्राउ >> मौसम पूर्वानुमान : कोशीमा हल्का वर्षा, तराईमा हुस्सुको सम्भावना >> बंगलादेशले नेपालबाट ४० मेगावाट बिजुली किन्ने >> राष्ट्रिय कृषि गणनाको तथ्यांकमा त्रुटीः रूपन्देहीको २४ विगाहामा सुन्तला खेती ! >> उपेक्षामा महिला स्वास्थ्य स्वयंसेविका >> हिंसाविरुद्धको अभियान र महिला पुरुष अधिकारको कुरा >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> भोलिदेखि आठौं अन्तर्राष्ट्रिय पर्वतीय महोत्सव >> घोडेपानी र उल्लेरीलाई सडक सञ्जालले जोड्दै >> मानव अधिकार कला महोत्सव हुने >> प्रदेश निजामती विधेयक प्रदेश प्रमुखबाट प्रमाणीकरण >> खेल सप्ताहको पाचौ दिन खेल जारी >> ऋण उठाएर कर्मचारीलाई तलब दिनुपर्ने लज्जास्पद अवस्था छ : ओली >> राजसंस्था पुन:स्थापनासहित ७ वटा एजेन्डा लिएर राप्रपा सडकमा उत्रिने >> मन्त्रिपरिषद् बैठक : एनसेल प्रकरण छानबिनका लागि ५ सदस्यीय समिति गठन
लुम्विनी

सिद्धबाबाको वैकल्पिक सडक : २० करोड स्वाहा, गुड्दैनन् गाडी

२ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:२९
२ आश्विन २०८०, मंगलवार ०६:२९

पाल्पा, २ असोज ।

जोखिमयुक्त सडकको विकल्प भन्दै नयाँ निर्माण गरेको सडकमा लुम्बिनी प्रदेश सरकारको लगानी वालुवामा पानी जस्तै भएको छ । सिद्धार्थ राजमार्ग अन्तर्गत दोभान–सिद्धबाबा खण्ड जोखिम युक्त भएपछि विकल्पको रुपमा नयाँ सडक निर्माण गरिएको छ । पाल्पाको तिनाउँ गाउँपालिका झुम्सादेखि वुटवल उप नगरपालिकाको चरङ्गे जोड्ने उद्देश्यले लुम्बिनी प्रदेश सरकारले आर्थिक वर्ष ०७५—०७६ देखि निर्माण कार्य सुरु गरेको सडक खण्डमा लगानी व्यर्थ हुँदा बालुवामा पानी खन्याए जस्तै भएको हो ।

तत्कालीन मुख्यमन्त्री शंकर पोखरेल नेतृत्वको सरकारले भौगोलिक भू बनोटका विषयमा संभाव्यता अध्ययनबिना निर्माण कार्य आरम्भ गरेको हो । तत्कालीन सरकारका मन्त्रीले सडक उद्घाटन गरेपनि हाल सम्म न सडकको स्तरोन्नती हुन सकेको छ न त यस सडकमा गाडी गुड्न सक्ने अवस्था छ । सडक निर्माणको कार्य आरम्भ भएपछि पहिरोको उच्च जोखिम संगै वन विनासको पनि क्रम बढेको स्थानीयहरुको भनाई रहेको छ ।

वैकल्पिक सडक खुल्यो भनेर सरकारका मन्त्री, स्थानीय सरकारका प्रमुख, संचारकर्मीले माला त लगाए । त्यसैवर्षको वर्षातदेखि पहिरो जाने क्रम बढेको, पहिरोको कारण पुरै बस्ती नै जोखिममा परेको, अधिकांश खेतीयोग्य जमिन सथै वन पनि भासिदै गएको यस क्षेत्रको सडकको संजालले विकास होला भन्दा झनै विनासतिर बढ्दै गएको स्थानीय टेक बहादुर नेपाली बताउँछन् ।

यो सडक निर्माण गर्दा ठुला ठुला मेसिनको प्रयोगका कारण जमिनको तल्लो भाग खलबलिएको, सधैका लागि बाढी, पहिरोका कारण क्षति हँुदै गयो । यो क्षेत्र भौगोलिक भूबनोट अनुरुप चुरे क्षेत्रमा पर्दछ । चुरे भन्ना साथ अत्यन्तै कमजोर भूभागमा पर्दछ । मेसिनको प्रयोग गर्न नहुने ठाउँमा ठुला ठुला मेसिनको प्रयोगका कारण पहिरोले क्षति भएको स्थानीय राम बहादुर विश्वकर्मा बताउँछन् ।

सडकका कारण दर्जनौ स्थानमा पहिरो गएको र ठुला ठुला रुखहरु ढलेका छन् । पहिरोका कारण जमिनको क्षति बढ्दै गएको स्थानीयहरुको दावी रहेको छ ।

दोभान सिद्धबाबा मृत्यू मार्ग भनेर चिनिन्छ । यसको विकल्पमा सुरक्षित मार्ग भन्दै यस क्षेत्रको सडक निर्माण गरिएको हो । तर भौगोलिक अध्ययन बिना हतार हतार लोकप्रियताको लागि काम गर्दा असफल योजनाभित्र परेको सडक पूर्वाधार कार्यालयका प्राविधिकहरु बताउँछन् ।

यस सडकको कुल लम्बाई २१ किलोमिटर पर्दछ । झुम्सादेखि रुपन्देहीको सिमाना चौकीभज्याङ सम्म कालोपत्रे, ग्राभेल खोलामा, मोटरेबल पुल निर्माण, कल्भर्ट निर्माणको कार्य पूरा भएको सडक कार्यालयका प्रमुख अरुण गुप्ता बताउँछन् । यस सडक खण्डमा ४ वटा पुल निर्माणको कार्य अगाडि बढिसकेकोे छ ।

पाल्पा खण्डमा भन्दा रुपन्देही खण्डमा जोखिम अधिक छ । “पाल्पा खण्डमा समेत विगतमा समस्या परेको थियो”–उनले भने । यस सडक खण्डमा रुपन्देहीबाट हाल सम्म २० करोड रुपैयाँ भन्दा बढी खर्च भइसकेको छ ।

सडक कार्यालयका रुपन्देहीका एक प्राविधिकका अनुसार यो सडक त प्राविधिकहरुका लागि टाउको दुखाईको विषय नै भएको छ । भूगर्भविदका अनुसार सफल हुने योजना नै होइन । त्यसैमाथि सरकारले बजेट कम मात्रामा विनियोजन गर्दा पनि समस्या परेको हो । दर्जनौ स्थानमा पहिरो गएको छ कति ठाउँमा त पहिरो हटाउनै समस्या छ । “पहिरोलाई तलबाट हटाउँदा माथिबाट झर्ने संभावना उत्तिकै छ । एकपटक पहिरो हटाएको ठाउँमा फेरि झर्छ । समस्या यस्तो भएको कारण असफल भएको हो”– उनले भने ।

स्थानीय पार्वती दर्लामी भन्छिन्, “आफ्नै घर अगाडिबाट मोटर गुड्ने भयो, कृषि उपज बजार सम्म पुर्याउन सजिलो हुने भयो भन्ने थियो । यस्ता सुखका सपना देख्नु मात्र भयो । मोटरबाटोको कारण पैदल हिड्ने बाटो पनि हरायो । वर्षातको समयमा पैदलै हिड्न पनि कठिन भयो ।”

पहिले पहिले पुर्खाको समयदेखि हिडेको बाटो समेत पहिरोको कारण हरायो । विकासका कारण घर बस्ती समेत नै पहिरोको जोखिममा पर्न लागेको छ । पुरै बस्ती नै उठ्न लाग्दा समेत कहीं कतै पनि सुनुवाई हुन सकेको छैन । विकासका नाममा यो बस्ती केही वर्षपछि उजाडिने स्थानीय बुद्धिबहादुर विश्वकर्मा बताउँछन् । खानेपानीको धारा घरै नजिक थियो अहिले भासिएर १० मिटर तल पुगेको छ । सरकारको यो योजनामा लगानी विकासका लागि नभएर विनासका लागि भएको स्थानीयहरुको भनाई रहेको छ ।

भुगर्भ सम्वन्धी जानकार प्राविधिकका अनुसार यस क्षेत्रका जमिन अत्यन्तै कमजोर हुन्छन । यस्ता जमिनमा ठुला ठुला कोदालोले सम्म खन्न हुँदैन । सडक निर्माण गर्नु भन्दा अगाडि संभाव्यताको अध्ययन गर्नुपथ्र्यो । भुगोल र भौगर्भिक क्षेत्रका जानकार जो कोहीले पनि यस्ता क्षेत्रमा उपयुक्त ठान्दैनन् । यसको त अन्य वैकल्पिक उपायहरु खोज्नु पथ्र्यो । त्यसैगरी साना साना मेसिनहरु प्रयोग गर्नु पथ्र्यो । “ठूला मेसिनको प्रयोगको कम्पनको कारण क्षति भएको हो, यो सफल हुने योजना नै होइन”–उनले भने ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?