ट्रेंडिंग:

>> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते >> घाँस काट्न गएका किसानको भिरबाट लडेर मृत्यु >> लायन्स क्लब अफ देवदह युनाईटेडको स्थापना, अध्यक्षमा आचार्य >> केरुङ–रसुवागढी–चिलिमे २२० केभी प्रसारण लाइन बनाउने सहमति
संस्कृति

बर्दगोरीया मन्दिरमा आइतबार र सोमबार तीज मेला, ५ लाख श्रद्धालु सहभागी हुने

३० भाद्र २०८०, शनिबार १८:२७
३० भाद्र २०८०, शनिबार १८:२७

सुनवल, ३० भदौ ।

हरेक वर्ष जस्तै यसवर्ष पनि पश्चिम नवलपरासीको सुनवल ११ केरवानीमा रहेको बाबा बर्दगोरीया मन्दिरमा आइतबारबाट तीज मेला सुरु हुदै छ । आइतबार दर खाने दिन र सोमबार हरितालिका तीजको दिन गरी दुई दिन सम्म मेला चल्ने छ ।

मेलाको आवश्यक तयारी पूरा भएको बाबा बर्दगोरीया धाम विकास संस्थाका सचिव लेखनाथ ढकालले जानकारी दिए । श्रद्धालुहरुको धेरै भिड हुने भएकाले मेला व्यवस्थापनका लागि विभिन्न १२ उपसमिति बनाएर तयारी भइरहेको छ । मेलामा बाल उद्यान सहितको रमाईलो मेला, कुस्ती प्रतियोगिता लगायतका आकर्षण रहेका छन् । मेलामा ५ लाख बढी श्रद्धालु सहभागी हुने अनुमान गरिएको छ । मेलामा सवारी साधनको व्यापक भिड हुने भएकाले पार्किङ्ग व्यवस्थापनका लागि टेन्डर नै आह्वान गरिएको थियो । सोही अनुरुप १ लाख १६ हजार ७ सय ५० रुपैयाँमा सवारी पार्किङ्ग टेन्डर स्वीकृत भएको सचिव ढकालले जानकारी दिए ।

धाम विकास संस्थाले आइतबार र सोमबार मेलाका लागि हुने भिडभाडलाई मध्यनजर गर्दै भुमही चोकदेखि मन्दिरसम्म र सुनवल १३ बडेरा देखि मन्दिर जाने सडकमा कुनै पनि पार्किङ्ग, ठेला पसल व्यवस्था नगर्न अनुरोध गरेको छ । बढी भिडभाड हुने भएकाले सवारी साधन पार्किङ्गका लागि बाबा बर्दगोरीया आधारभूत विद्यालय र हिरागंजको उत्तरतर्फ जंगलमा व्यवस्था गरिएको छ । मेलामा नवलपरासी सहित छिमेकी जिल्ला र भारतबाट समेत मानिसहरु आउने गर्दछन् ।

धार्मिक तथा पर्यटकीय आस्थाको केन्द्र रहेको शिवभक्त नन्दीकेश्वरको तपोभूमिका नामले परिचित बाबा बर्दगोरीया धाममा दाहिनेतर्फ पानभार खोला र बायाँतर्फ भूमही खोला रहेका छन् । उक्त क्षेत्रमा मामीसती सवरिया मन्दिर र अमरपोखरी ताल छ । यही मन्दिरसँग जोडिएको अर्को मन्दिर हो मामीसती सबरिया मन्दिर । बाबा बर्दगोरीया र मामीसती सवरिया, दुवै नाम सुन्दा फरक भए पनि यी दुवै मन्दिरको इतिहास एउटै रहेको स्थानीय बताउँछन् । बाबा बर्दगोरीया मन्दिर परिसरमा एतिहासिक तथा पुरातात्विक महत्वका विभिन्न भग्नावशेष भेटिएपछि पुरातत्व विभागको टोलीले केही महिना अगाडि उत्खनन् समेत गरेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?