ट्रेंडिंग:

>> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल >> समाजवादी मोर्चाको बैठक बस्दै >> सिँचाईले ल्यायो खुसी

बर्दगोरीया मन्दिरमा आइतबार र सोमबार तीज मेला, ५ लाख श्रद्धालु सहभागी हुने

३० भाद्र २०८०, शनिबार
३० भाद्र २०८०, शनिबार

सुनवल, ३० भदौ ।

हरेक वर्ष जस्तै यसवर्ष पनि पश्चिम नवलपरासीको सुनवल ११ केरवानीमा रहेको बाबा बर्दगोरीया मन्दिरमा आइतबारबाट तीज मेला सुरु हुदै छ । आइतबार दर खाने दिन र सोमबार हरितालिका तीजको दिन गरी दुई दिन सम्म मेला चल्ने छ ।

मेलाको आवश्यक तयारी पूरा भएको बाबा बर्दगोरीया धाम विकास संस्थाका सचिव लेखनाथ ढकालले जानकारी दिए । श्रद्धालुहरुको धेरै भिड हुने भएकाले मेला व्यवस्थापनका लागि विभिन्न १२ उपसमिति बनाएर तयारी भइरहेको छ । मेलामा बाल उद्यान सहितको रमाईलो मेला, कुस्ती प्रतियोगिता लगायतका आकर्षण रहेका छन् । मेलामा ५ लाख बढी श्रद्धालु सहभागी हुने अनुमान गरिएको छ । मेलामा सवारी साधनको व्यापक भिड हुने भएकाले पार्किङ्ग व्यवस्थापनका लागि टेन्डर नै आह्वान गरिएको थियो । सोही अनुरुप १ लाख १६ हजार ७ सय ५० रुपैयाँमा सवारी पार्किङ्ग टेन्डर स्वीकृत भएको सचिव ढकालले जानकारी दिए ।

धाम विकास संस्थाले आइतबार र सोमबार मेलाका लागि हुने भिडभाडलाई मध्यनजर गर्दै भुमही चोकदेखि मन्दिरसम्म र सुनवल १३ बडेरा देखि मन्दिर जाने सडकमा कुनै पनि पार्किङ्ग, ठेला पसल व्यवस्था नगर्न अनुरोध गरेको छ । बढी भिडभाड हुने भएकाले सवारी साधन पार्किङ्गका लागि बाबा बर्दगोरीया आधारभूत विद्यालय र हिरागंजको उत्तरतर्फ जंगलमा व्यवस्था गरिएको छ । मेलामा नवलपरासी सहित छिमेकी जिल्ला र भारतबाट समेत मानिसहरु आउने गर्दछन् ।

धार्मिक तथा पर्यटकीय आस्थाको केन्द्र रहेको शिवभक्त नन्दीकेश्वरको तपोभूमिका नामले परिचित बाबा बर्दगोरीया धाममा दाहिनेतर्फ पानभार खोला र बायाँतर्फ भूमही खोला रहेका छन् । उक्त क्षेत्रमा मामीसती सवरिया मन्दिर र अमरपोखरी ताल छ । यही मन्दिरसँग जोडिएको अर्को मन्दिर हो मामीसती सबरिया मन्दिर । बाबा बर्दगोरीया र मामीसती सवरिया, दुवै नाम सुन्दा फरक भए पनि यी दुवै मन्दिरको इतिहास एउटै रहेको स्थानीय बताउँछन् । बाबा बर्दगोरीया मन्दिर परिसरमा एतिहासिक तथा पुरातात्विक महत्वका विभिन्न भग्नावशेष भेटिएपछि पुरातत्व विभागको टोलीले केही महिना अगाडि उत्खनन् समेत गरेको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?