ट्रेंडिंग:

>> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा >> विकासमा राजनीति हुँदैन : खड्का >> छत्रेश्वरीका कर्मचारीको हातमा कालोपट्टी, कार्यालयमा कालो ब्यानर >> विश्व पर्यटन दिवसः बेलहिया र लुम्बिनीमा पर्यटकलाई स्वागत >> अनाथ आश्रमलाई खाद्यान्न वितरण >> सांसद विनोद चौधरीको तीन कम्पनीमा भारतीय आयकर विभागको छापा >> मंगोलियाविरुद्ध नेपालको कीर्तिमानी जित >> सुन तस्करी प्रकरणमा आजदेखि थुनछेक बहस >> एमाले बागमतिको नेतृत्व चुन्न आज निर्वाचन >> नेपालले मंगोलियालाई दियो ३ सय १५ रनको लक्ष्य >> टी–२० क्रिकेटमा बुटवलका कुशल मल्लको विश्व कीर्तिमान,३४ बलमा शतक पूरा >> यस्तो आज विदेशी मुद्राको विनिमय दर >> श्रेष्ठ र अर्यालको टिम मैदानमा (भिडियो अन्तर्वार्तासहित) >> आज विश्व पर्यटन दिवस मनाइँदै >> पाल्पा अस्पतालः रिफर सेन्टरको पहिचान बदल्दै >> सुन तस्करी प्रकरण : आजदेखि थुनछेक बहस सुरु हुने >> लक्षित बर्गको तालिमः फेरिदै महिलाको जीवनस्तर ! >> नेपाल, हङकङ र यूएईबीच त्रिकोणात्मक सिरिज गर्ने क्यानको निर्णय >> बदलिँदो पर्यटन र हाम्रो तयारी >> पर्यटन दिवसः पुनरुत्थानमा जोड दिऔं >> शिक्षकको हातमा चक डस्टर होइन ल्यापटप >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> समाज विकासको मुख्य आधार नै असल संस्कार >> सर्वोच्चले सोध्यो– बाबुराम भट्टराई र माधव नेपाललाई के कारणले मुद्दा नचलाएको ? >> बुटवलमा अन्तर धार्मिक शान्ति सञ्जाल गठन >> चाडपर्व लक्षित गरी सरकारले देशभर ९८ स्थानमा सहुलियत पसल चलाउने >> जुवातास खेल्ने आठजना नगदसहित पक्राउ >> आयल निगमले सर्वसाधारणलाई आईपीओ जारी गर्ने >> रामपुरका जेष्ठ नागरिकलाई गाउँटोलमै भत्ता >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारले दियो राउटेलाई दशै खर्च >> दाङ बस दुर्घटना अपडेट : घाइते भएकाहरुको पहिचान खुल्यो >> गरिबलाई नभई गरिबी लखेट्नुपर्छ : ओली >> यति एअरलाइन्सले सर्वसाधारणलाई प्रिमियम शेयर दिने >> ११ वर्षीया बालिकालाई जबरजस्ती करणी, एकजना पक्राउ >> एमाले बाग्मती अधिवेशनको बन्दसत्र सुरु >> सुरक्षा माग्दै चिकित्सकहरू सडकमा >> हाजिरीजवाफमा जामिया गुल्सने भिका प्रथम >> पूर्व प्रधानमन्त्री नेपालद्वारा लुम्बिनीको भ्रमण >> उदीयमान खेलाडी जन्माउने बर्दघाटः खेलकूद विकासमा भने सधै उपेक्षित >> दाङमा बस दुर्घटना, २५ जना घाइते >> घाँस काट्न गएका किसानको भिरबाट लडेर मृत्यु >> लायन्स क्लब अफ देवदह युनाईटेडको स्थापना, अध्यक्षमा आचार्य >> केरुङ–रसुवागढी–चिलिमे २२० केभी प्रसारण लाइन बनाउने सहमति >> विदेशी मुद्राको विनिमय दर कति छ आज ? >> धनगढीको केजी हस्पिटलमा बच्चा जन्माउन गएकी महिलाको पाठेघर निकालियो
शिक्षा / स्वाथ्य

आर्थिक अभावले अस्पतालबाट फर्किन बाध्य

३० भाद्र २०८०, शनिबार १५:२९
३० भाद्र २०८०, शनिबार १५:२९

चन्द्रौटा (कपिलवस्तु), ३० भदौ । करिब तीन साता पहिलेको कुरा हो । “फितावाला चप्पल लगाउने गरेकी थिँए, देब्रे खुट्टाको माथिल्लो भागमा त्यही चपप्लको फिताको तल सानो फोका देखा प्यो । त्यस पश्चात स्थानीय मेडिकलमा गएँ । उपचार गरेर घर फर्किए पनि बिसेक हुनुको साटो घाउ झनै चिलाउने भयो” ः उषा सुनारले भनिन् ।

कपिलवस्तुको शिवराज नगरपालिका वडा नम्बर–१, बनकसबासा घर भएकी ५५ वर्षीय सुनार एकल महिला हुन् । उनी अर्घाखाँचीबाट कपिलवस्तुमा करिब तीन दशकदेखि बनकसबासा बसोबास गर्दै आएकी छन् । अहिले उनीसँग ३३ वर्षका एक छोरा समेत रहेका छन् । उनको छोरा सुस्ता मनस्थिति र कम सुन्ने गर्छन् । छोरीको केहि बर्ष पहिले नै विवाह भइसकेको छ । सुनारका अनुसार दोस्रो दिन पुन ः चन्द्रौटामा रहेको किताबुल भन्ने डाक्टरको (निशा पोलिक्लिनिक) मा उपचार गराउँदा सन्चो नभएपछि बुटवलको लम्बिनी सिटी अस्पतालमा उपचार गर्न जाँदा ५ दिन भर्ना समेत भएकी थिइन् ।

सुनारको देब्रे खुट्टाको माथिल्लो भाग कुहिएको छ । जसले गर्दा उनलाई हिँडडुल गर्न समेत अहिले समस्या भएको छ । उनी बुटवलमा भर्ना हँुदा करिब ६५ हजार खर्च भयो । साथीभाइ, छरछिमेकीसँग सरसापटी मागी ऋण काढेर उपचार गरेको सुनार बताउँछिन् । उनको खेतबारी छैन्, बस्नका लागी खरको छानो भएको सानो टहरो छ । त्यसैमा घरायसी कामसँगै नजिकै रहेको जंगलबाट दाउरा बेचेर उनी दैनिकी चलाउँदै आएकी थिइन् । उषालाई के रोग लागेको भन्ने थाहा नभएको उनको भनाई छ ।

अहिले उनी बिरामी हुँदा उनलाई पकाउन, खान, लगाउन र शौचालय जान समेत निकै सकस परेको पीडा उनले सुनाइन् । उनी भन्छिनः “घरमा छोरा छ सुन्दैन, बोल्न सक्दैन यता ऋण लिएको पैसा तिर्न सक्ने अवस्था छैन्, अब उपचार कसरी गर्ने भन्ने चिन्ता छ ।” छिमेकीको सहारामा बाँचेकी सुनारलाई यतिबेला चुनौती थपिएको छ । उषा पछिल्लो ३ साता यता थला परेको स्थानीय विमल विकले बताए । उषालाई हिँडडुल गर्न अप्ठयारो परेको छ । औषधि किन्न समेत अरूको सहारा लिनुपर्ने बाध्यता परेको छ । झन्डै १३ वर्ष पहिले उनको श्रीमानको ब्लड प्रेसरका कारण मृत्यु भएको थियो ।

 

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?