ट्रेंडिंग:

>> एमाले बागमति अध्यक्षमा कैलाश र सचिवमा नवराज विजयी >> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना
सम्पादकीय

(सम्पादकीय) कैदी बन्दीका समस्या

१० श्रावण २०७५, बिहीबार ०२:२३
१० श्रावण २०७५, बिहीबार ०२:२३

नेपालमा मात्र हैन, विश्वमै कुनै पनि कारणबाट आरोप लागेका, अपराधमा संलग्न भएका मानिसहरुलाई सरकारले पक्राउ गरी शुरुमा प्रहरी हिरासतमा र अदालतमा मुद्धा चलेपछि कारागारमा राख्ने गरिन्छ । राजनैतिक परिवर्तनका खातिर काम गरेका देखि चोरी, डकैती, हत्या, अपहरणमा संलग्न भएकाहरुलाई कारागारमा राख्ने गरिन्छ । भनिन्छः कारागार भनेको सुधार केन्द्र हो । कारागारमा मानिसलाई अदालतले तोकिदिएको निश्चित समयसम्म राखियो भने सो मानिसले भोलिबाट यस्ता कामबाट आफूलाई टाढा राखेर आफ्ना दैनिकी सञ्चालन गर्छ भन्ने मान्यता राखिन्छ । अहिले हामीले देख्ने गरेका जति पनि राजनेताहरु छन् उनीहरुमध्ये अधिकांशले जेल जीवन ब्यतीत गरेका छन् । वर्तमान प्रधानमन्त्री केपी ओलीले लामो समयसम्म जेल जीवन ब्यतीत गरेका थिए । जेलजीवन कस्तो हुन्छ उनलाई राम्रोसँग अनुभव छ । अहिले थुप्रै समाचारमा जेलका समस्याहरु सार्वजनिक भइरहेका छन् । कतिपय जेलमा कोठाको क्षमताभन्दा १० गुणा बढी कैदी बन्दीहरु राखिएका छन् । सुत्ने ठाउँको अभावमा उनीहरु पालैपालो सुत्नुपरेका समाचार आइरहेका छन् । खाना खानको लागि पालो कुर्नुपर्ने अवस्था छ । पानीको अभाव उस्तै छ । छत चुहिएर बर्षामा भिज्नुपर्ने वाध्यता छ । सूर्यको उज्यालो देख्न पाइँदैन । पाइखानाको अवस्था यस्तो छ कि राणाकालमा बनेका सिटहरु फुटेका, मुसा दौडने, सफाइ नगरिएर गन्हाउने पाइखाना प्रयोग गर्नु परेको छ । कतिपय हिरासतमा त कोठाका मानिसले देख्नेगरी दिसा पिसाव गर्नुपर्ने वाध्यता छ ।
कैदी बन्दीहरु पनि मानिस नै हुन् । संयोगले उनीहरुले कानुन विपरित काम गरेका थिए । पक्राउमा परे । बन्दी जीवन विताउनु पर्यो । तर, यसको अर्थ यो होइन कि रातीमा यथेष्ठ ठाउँ नपाएर खुट्टा पसारेर सुत्न नपाउनु, खाना पकाउने ठाउँको अभावमा पालो कुर्न पर्नु, दिसा पिसाव गर्न, नुहाउन नपाउनु, लेखपढ गर्न नपाउनु, विरामी भएको अवस्थामा उपचार गर्न नपाउनु यो कस्तो न्याय हो ? अहिले सत्तामा बसेका वा प्रतिपक्षमा रहेका अधिकांशले जेलजीवन बिताएका हुन् । उनीहरुले त्यहाँ जुन पीडा भोग्नुपर्यो जेलबाट बाहिर आएपछि सबै बिर्सिए । आफूजस्तै मानिसहरु त्यहाँ रातमा सुत्न पनि नपाएको अवस्थालाई भुले । कम्तीमा आफू सत्तामा रहेको अवस्थामा कैदी बन्दीका आवश्यकता, उनीहरुको बसाइ, सुताइ, खानपानलाई ब्यवस्थित गर्नुपर्छ, उनीहरुलाई पनि मानवअधिकार चाहिन्छ, बाँच्न पाउने अधिकार आवश्यक हुन्छ भन्ने कुरालाई लत्याइदिए । सत्तामा पुगेपछि सत्ताको मात लाग्यो । तलव, भत्ता, सुविधा कसरी खल्तीमा राख्ने भन्ने कुरामामात्र ध्यान केन्द्रित भयो । जेलमा बस्दाका ती क्षणहरु बिस्मृत भए । हिराशतमा हुने प्रहरीको कुटाइ, तथानामको गाली गलौज, बस्नेसम्मको लागि स्थानको अभाव, खुल्ला रुपमा दिसा पिसाव गर्नुपर्ने वाध्यता सबै कुरा एकादेशको कहानी बन्न पुग्यो ।
कैदी बन्दी बस्ने ठाउँलाई नेताहरुले सुधार गृह भन्ने गर्छन् । वास्तवमा सुधार गृह हैन कि सबैजसो नेपालका हिरासत र कारागार यातना गृह बनिरहेका छन् । पौराणिक कालको नर्कको भनाइमा यमराजको तातो कराही बनेका छन् । हिरासतहरुमा त बन्दीले झुण्डिएर आत्महत्या गर्छन् भन्ने मनोगत धारणाा पालेर गर्मीको समयमा पंखासमेत जडान नगरिएका थुप्रै हिराशत देख्न सकिन्छ । जेलमा पनि लगभग त्यहि अबस्था छ । मानिसलाई जिउँदै मार्ने नर्क बनाइएको छ । आफूहरुले भोगेका नर्कहरुलाई कसरी सुधार गृह बनाउने, कसरी बन्दीहरुलाई समाजको सहयोगी बनाउने भन्नेतर्फ कुनै वास्ता गरिएको छैन । क्षमताभन्दा चार गुणा मानिस कोचेर राख्ने गरिएको समाचारहरु आइरहेका छन् । कतिपय कारागारमा त गर्मी याममा सर्पको विग्बिगी रहेको छ । पानी चुहिएर कुनामा रातभर नसुतिकनै गुजार्नु पर्ने वाध्यता छ । सुधार गृहमा हैन, मृत्यु गृहमा कैदी बन्दीलाई याताना दिने काम भइरहेको छ । जेलमा बसेकालाई लोकतन्त्रात्मक गणतन्त्र हैन, राणाकालीन यातना भोग्नु परेको छ । यसमा सबै तहका सरकारको ध्यान जानु आवश्यक छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?