ट्रेंडिंग:

>> एमाले बागमति अध्यक्षमा कैलाश र सचिवमा नवराज विजयी >> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना
अर्थ

यस्तो छ तिलोत्तमाले संघीय सरकारबाट पाएको वजेट धेरै देखिनुको वास्तविकता

२१ जेष्ठ २०८०, आईतवार २०:५५
२१ जेष्ठ २०८०, आईतवार २०:५५

बुटवल,२१ जेठ । आगामी आर्थिक वर्षको लागि तिलोत्तमा नगरपालिकाले संघीय सरकारबाट रुपन्देहीका १६ पालिकामध्ये सबैभन्दा धेरै वजेट ल्याउन सफल भएको भन्दै केही दिन यता सामाजिक सञ्जाल फेसबुकमा नगर प्रमुख रामकृष्ण खांणलाई बधाई दिनेको लहर चलेको छ । संघीय सरकारले रुपन्देहीका पालिकाहरुलाई दिएको वजेटको सूचिमा तिलोत्तमा नगरपालिकाले १ अर्ब १७ करोड ८० लाख रुपैंयाँ संघीय अनुदान प्राप्त गरेको छ ।

तर यो कूल वजेटमा अघिल्लो कार्यकालका जनप्रतिनिधिको पहलमा प्रारम्भ गरिएका विश्व बैंकको सहयोगमा निर्माणको क्रममा रहेको मंगलापुर—कान्छीबजार सडकको लागि आएको ४६ करोड ५ लाख वजेट पनि जोडिएर आएकोले संघीय अनुदानको रकम बढी देखिएको हो । मंगलापुर कान्छिबजार सडकका लागि विश्व बैंकको अनुदान ४६ करोड ५ लाख वाहेक संघीय सरकारले दिएको अनुदान ७१ करोड ७५ लाख हुन आउंछ ।

विश्व  बैंकको अनुदान घटाउंदा रुपन्देहीमा सबैभन्दा बढी अनुदान पाउनेमा बुटवल उपमहानगरपालिका देखिन्छ । बुटवलले ८० करोड ८९ लाख रुपैयां अनुदान पाएको छ ।
मंगलापुर कान्छिबजार सडकको योजना छनोटदेखि वजेटका लागि विश्व बैंकसंगको वजेट सम्झौता लगायत सबै प्रकृया यसअघिका मेयर बासुदेव घिमिरे नेतृत्वको कार्यपालिकाले गरेको थियो । यो वर्ष कुनै व्यक्ति विशेषको पहलले तिलोत्तमाले बढी अनुदान प्राप्त नगरेको एक पुर्व जनप्रतिनिधिले  प्रष्ट पारेका छन् ।

‘विगतमा पनि तिलोत्तमाले अन्य नगरपालिकाको तुलनामा बढी वजेट प्राप्त गर्दै आएको थियो, यसैले तिलोत्तमाले प्राप्त गरेको संघीय अनुदानको भोलुमलाई लिएर कुनै व्यक्ति विशेषलाई देवत्वकरण गर्न जरुरी छैन ‘ उनले भने — ‘बरु धन्यवाद दिऊँ अघिल्लो कार्यकालका जनप्रतिनिधिहरुलाई, जस्ले निरन्तर पहल गरेर नगरपालिकामा विकास साझेदार भित्राउन योगदान गरे ।’

यस्तै एशियाली विकास बैंकको सहयोगमा बन्न थालेका ड्राईभरटोल—शिवपुर सडक, पत्थरडाँडा—तिनाउ सडक, मधवलिया—गंगोलिया सडक र शीतभण्डार निर्माणको लागि २३ करोड रुपैंयाँ पनि आएको छ । निर्माण कार्य प्रारम्भ भएपछि एशियाली विकास बैंकको सहयोगमा बन्ने योजनाका लागि थप रकम आउने छ  ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?