ट्रेंडिंग:

>> कर्णाली प्रदेश : राजीनामा दिने तयारीमा माओवादीका मन्त्री >> प्रहरी ऐनको संशोधन प्रस्ताव एक महिनाभित्र संसद्‌मा लैजान्छु-गृहमन्त्री लेखक >> लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालमा पित्तथैलीको शल्यक्रिया सेवा पुनः सुचारु >> नेप्सेमा ५४ अंकको उच्च बृद्धि, १२ अर्बको कारोबार >> रोम विधान अनुमोदन गर्न माग गर्दै प्रशासनमा ज्ञापनपत्र >> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल

प्रदेश सरकारले बजेट नदिंदा लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल आर्थिक संकटमा

१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार
१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार

बुटवल, १९ जेठ ।

आन्तरिक आम्दानीको स्रोत बन्द हुँदा लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल आर्थिक संकटमा पर्न थालेको छ । पहिले सटर भाडाबाट वार्षिक १२ करोड स्थायी आम्दानी गर्दै आएको अस्पताललाई लुम्बिनी प्रदेश सरकारले सो रकम बराबरको सोधभर्ना नगर्दा र अन्य बजेटको समेत व्यवस्था नगर्दा अस्पताल आर्थिक संकटमा पर्न थालेको हो ।

यस क्षेत्रको पुरानो र ठुलो अस्पतालको रुपमा रहेको लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताल आर्थिकसमस्यामा पर्न थालेपछि अव कसरी अगाडि बढ्ने भन्ने विषयमा अस्पताल विकास समितिले चिकित्सक र कर्मचारीहरुसँग छलफल गरेको छ ।

अस्पतालमा अहिले आन्तरिक स्रोतको अभाव हुँदा कर्मचारीलाई तलब खुवाउन समेत समस्या भएको अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष अजयमान श्रेष्ठले बताए । लुम्बिनी प्रदेश सरकारले सटरमा डोजर चलाएर भत्काएपछि आन्तरिक आम्दानीको स्रोत बन्द भएको हो ।

सरकारले सस्तो लोकप्रियताको लागि अस्पपतालबाट हरेक महिना आउने करोडौ रुपैयाँ गुमाएको छ भने अर्को तर्फ ओपिडी टिकट समेत निःशुल्क बनाउँदा थप मारमा अस्पताल परेको छ ।

लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पतालको सेवा प्रवाह र विकासको सन्दर्भमा आयोजित छलफल कार्यक्रममा बोल्ने अधिकांश विज्ञहरुहरुले अस्पतालमा गुरुयोजना मात्र बनाउने तर कार्यान्वयन नगर्ने समस्याका कारण अस्पतालमा आर्थिक श्रोत अभाब भएको बताएका छन् ।

अस्पतालका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत राजन केसीका अनुसार छलफलमा बोल्ने वक्ताहरुले प्रदेश सरकारले नियमित आम्दानी भैरहेको अस्पतालका सटर हटाएर खाली गराएपछि अस्पतालको आम्दानी सुनिश्चित नभएको बताएका छन् ।

अस्पतालमा कार्यरत डा. पुष्पराज जोशीले प्रदेश सरकारले एक बर्षमात्र १० करोड सोध भर्ना गरेको, त्यसपछि भने केही नगरेको खाली कुरा मात्र गरेको कारण अस्पतालमा श्रोत अभाव रहेको बताए । उनले भने–“कुरा ठुला गर्ने काम भने कीिह नगर्ने नेताको कारण अस्पतामा समस्या आएको हो ।” विगतमा प्रदेश सरकारले अस्पतालको सटर भत्काएपछि २ वर्षसम्म अनुदान दिए पनि त्यसपछि अनुदान दिएको छैन । गत वर्ष सरकारले लागु गरेको नीति तथा कार्यक्रमअन्तर्गत जनरल बेड र ओपिडी टिकट निःशुल्क गर्ने भनेर घोषणा गरेअनुसार सेवालाई कार्यान्वयन गर्दा अहिले अनुदान थोरै परेका कारण पनि अस्पताललाई आर्थिक भार परेको छ ।

अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष अजयमान श्रेष्ठले अस्पतालमा वेड, टिकट लगायतका धेरै सेवाहरु निःशुल्क रहेको, तर श्रोत नहुँदा कसरी निःशुल्क गर्ने भन्ने प्रश्न उब्जिएको बताए । प्रदेश सरकारले आफुले गरेको बजेट सुनिश्चतालाई निरन्तरता दिनु पर्ने उनले बताए ।

अस्पतालका मेडिकल सुपरिटेन्डेन्ट डा. सुदर्शन थापा क्षेत्रीका अनुसार अस्पतालमा अहिले क्याथल्याव मेसीन छ तर त्यसलाई चलाउने चिकित्सक छैनन् । उनले भने–“आँखा उपचारको लागि चिकित्सक छन्, तर उपकरण छैन । यी मात्र होईन अस्पतालमा कर्मचारीको समेत अभाव रहेको छ ।”

उनले अस्पतालमा कर्मचारीलाई तलब खुवाउन बजेट अभाव रहेको बताए । “हामीले प्रदेश सरकारलाई पटक पटक भन्यौ अहिले सम्म हाम्रो कुरा सुनाई भएन”–उनले भने । अस्पतालमा अहिले ८ सय बढी बढी कर्मचारी कार्यरत रहेका छन् भने दैनिक १४ सय भन्दा बढी बिरामीले सेवा लिने गरेको अस्पतालको तथ्याङ्कमा रहेको अस्पतालका शाखा अधिकृत राजन केसीले बताए ।

अहिले अस्पतालमा सेवा बढेको छ भने आईसियु सेवा सञ्चालनमा रहेको छ । तर १० करोडको क्याथ ल्याब अस्पतालमा आए पनि ५ महिनादेखि विशेषज्ञ डाक्टरको अभावमा क्याथ ल्याब सञ्चालनमा आएको छैन । त्यस्तै गरी अस्पतालमा आँखाको विशेषज्ञ डाक्टर पठाए पनि मेसिनरी औजारहरु आएको छैन । त्यस्तै सरकारले लुम्बिनी प्रादेशिक अस्पताललाई ३ सय बेडको स्वीकृत दिए पनि अहिले ५ सय बेड नाघिसकेको छ । जसले गर्दा अस्पतालभित्रको सीमित स्रोतले थेग्न कठिन भएको छ ।

सरकारले अस्पताललाई दिने अनुदानको कार्यान्वयनमा तदारुकताका साथ चासो नदिँदा कोभिडपछिको अवस्थामा भन्दा अहिले आर्थिक दायरा खुम्चिँदै गएको छ । यस प्रकारका चुनौतीहरुका बीच नेतृत्वमा आएका अस्पतालका अध्यक्ष श्रेष्ठले अस्पतालका मेसु, प्रशासन, कर्मचारी, चिकित्सक, स्वास्थ्यकर्मी र अस्पताललाई सहयोग गर्न चाहने विभिन्न व्यक्तिहरुसँग परामर्श गरी अस्पतालले दिने सेवालाई यथासम्भव चुस्त बनाउन कोसिस गरिएको बताए ।

त्यस्तैगरी अस्पतालका मेसु सुदर्शन थापा क्षेत्रीले बिरामीहरुको अधिक चाप र अस्पतालको सीमित साधन र स्रोतलाई ध्यानमा राखी चिकित्सक, स्वास्थ्यकर्मी, कर्मचारी, संघ, प्रदेश र स्थानीय तहका सरकारहरुको सहयोगमा आम जनतालाई स्वास्थ्य सेवा दिने कुरामा आफू प्रतिबद्ध रहेको बताए ।

छलफलमा उपस्थित विभागीय प्रमुख, शाखा प्रमुख, वार्ड इन्चार्जलगायतले अस्पतालको स्रोत खुम्चिँदै गएको र सरकारले अस्पतालको सेवा प्रवाहमा विशेष चासो नदिएकोमा चिन्ता व्यक्त गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?