ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
प्रदेश खबर
खबर

रामग्राममा श्रद्धालु पर्यटक बढे

१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार १६:०६
१९ जेष्ठ २०८०, शुक्रबार १६:०६

नवलपरासी (बुटवलटुडे)  जेठ– जिल्लाको रामग्राम नगरपालिका ७ स्थित रामग्राम स्तुपा परिसरमा दिनानु दिन श्रद्धालुहरूको आकर्षण बढदै गए पनि उचित ब्यवस्थापन हुन सकेको छैन् ।
भगवान गौतम बुद्धको अस्तिको आठौ भाग रहेको अष्टधातु स्थलमा देशी विदेशी पुगेर श्रद्धा पूजा तथा ध्यान अभ्यास गर्ने क्रम बढेपछि सरोकारवालाले समान्य ब्यवस्थापन समेत गर्न नसकेको अवस्था देखिएको हो । केही दिन पहिला विपश्यनाका आचार्य सुधा ग्रोवर समेतको टोली भारत मुम्बईबाट आएर एक छिन ध्यान गर्न खोजे तर ध्यानासाधानका लागि कुनै खासै ब्यवस्थापन नदेखिएपछि उनीहरूको टोली स्तुपा अगाडि भुईमै बसेर ध्यान अभ्यास गरेर फर्के ।
ग्रोवर विपश्यनाचार्य सत्यनारायण गोयन्कासँगै दुई दशक पहिला पनि आएको र अहिले पनि आउदा रामग्राममा खासै परिवर्तन नदेखिएको बताएका थिए । यहाँका स्थानिय र यहाँका सरकारले यसको महत्व र गरिमा नबुझेर हो कि ? ब्यवस्थापकिय कार्य गर्ने इच्छा शतिm नभएर हो की भनेर पनि प्रश्न गरेका थिए । उनी मात्रै होईन, केही दिन पहिला श्रीलँकाबाट बौद्ध भिक्षुहरू आएर पनि बसेर ध्यान गर्न खोजेका थिए तर उचित ब्यवस्थापन नभएका कारण काठेपद मार्गमै बसेर एक छिन प्रार्थना गरेर फर्केका थिए । यस्ता बौद्ध धर्मावलम्बी दिनहु आउने गरेका छन् । भ्रमण गर्दै दैनिक जस्तो विदेश पर्यटक आउने गरेका छन् । स्वदेशी तथा भारतिय पर्यटक पनि आकर्षण बढ्दै छ, तर ब्यवस्थापन छैन् पर्यटक र तिर्थयात्रीका लागि ।

रामग्राम स्तुपाको महिमा र महत्व विदेशमा फैलिएको छ, तर नेपाल सरकारकै ध्यान नगए जस्तो देखिएको नागरिक समाज नवलपरासीका अध्यक्ष राधेश्याम सिँह सैथवारले बताए । यो नेपाल सरकारको ब्यवस्थान कमजोरी हुदा नेपालीलाई नै लज्जाबोध हुने कुरा हो, उनले भने, कुनै उत्सव, पर्वको अवसरमा ठूल्ठूला गफ हाक्ने स्थानीय तहका प्रमुख देखी सरकारी निकायका सरोकारवाला पछि परेका छैनन् । तर अवस्था हेर्दा सो स्तुपमा कसैले धुप फुल चढाउन खोजे कहाँ चढाउने होला ? भनेर अन्यौलमा पर्ने गरेको हेर्दा दुःख लाग्ने गरेको उनले सुनाए । लाखौ हजारौ खर्चेर आउने तिर्थयात्री पर्यटकलाई समान्य सिष्टाचार पनि दिन नसक्ने ,उचित खानेपानी र शौचालयको ब्यवस्थापन पनि गर्न नसक्ने कस्तो खालको हाम्रो देशको निकम्मा सरकारी पक्ष छ, त्यसको उदाहरण रामग्राम स्तुपामै हेर्न सकिन्छ ।
बुद्धपुर्णिमाका दिन प्रधानमन्त्री प्रचण्ड नै आएर भाषण ठोकेर फर्के, तर आउने श्रद्धालुलाई न त बस्ने कुनै स्थान तोकिएको छ,नत कुनै पुजापाठ, श्रद्धा अर्पण गर्ने निश्चित स्थान छ, बसेर कसैले ध्यान गर्न चाहेमा ति स्थान पनि छैन् । स्थानिय केटाकेटी आउने पर्यटकसँग पैसा माग्ने कुशंस्कार मात्र देखिन्छ । ति केटाकेटीले सके पैसा माग्ने नपाए खल्तिभित्रै हात हालेर झिक्ने कार्यले पनि झन लज्जित गराएको उनको भनाई थियो । लुम्बिनी विकास कोषले काम गर्ने भनेर अन्य निकायले पनि बहानाबाजी गर्दै आएका छन् । कोषले गर्न चाहेको छैन् । गत बर्ष नै आफुलाई स्थानिय सरकार बताउने रामग्राम नगरपालिकाको नगरसभाले रामग्राम विकास समिति बनाउने निर्णय ग¥यो । तर निर्णय भएकै एक बर्ष पुग्न लाग्यो, सो निर्णय निर्णयकै रूपमा अहिलेसम्म छ, समिति गठनका लागि ऐन बनाउने मस्यौदा बनि सकेको नगरपालिकाले जनाउदै आए पछि त्यसबारे खासै गतिशिल भएर काम गर्न सकेको छैन् ।

भगवान बुद्धको ८० बर्षको उमेरमा उनले तत्कालिन बैशाली राज्यमा माघ पुर्णिमाका दिन तिन महिना पछि आफू बैशाख पूर्णिमाका दिन महापरिनिर्वाण अर्थात देह त्याग गर्ने घोषणा गरेका थिए । घोषणा पश्चात उनका अग्र सेवकको रूपमा रहेका भिच्छु आनन्दले सोधे भगवान तपाई नभएको बेला हामी कसरी सम्झने ? भन्ने उत्तर दिदै भने,मेरो कुनै मूर्ति नबनाउनु जलाए पछि बचेको अस्तिलाई राखेर स्तुपको निर्माण गर्नु वा गर्न लगाउनु भनेका थिए । कोलिय राजाले पाएको आफ्नो भागको अस्ति रामग्राम राजधानीदेखी ८ किलोमिटर दक्षिण र पूर्व दिशामा झरही नदीको किनारमा अस्ति राखेर स्तुपको निर्माण गराएका थिए । सोही स्तुपलाई रामग्राम स्तुपामा भनेर चिन्ने गरिएको छ । पछिल्लो समय अग्रेजका विद्धान डा.डब्लु होयले सन १८९८ मा रामग्राम स्तुपको खोज गरि पहिचान गरेका थिए । तर पहिचान भएको स्तुप अहिले जस्ताको तस्तै रहेको छ । बुद्ध दर्शनमा बुद्धको धातु पुजा, पाठ र धातुको सानिध्यमा ध्यान अभ्यासलाई ठूलो महत्व रहेको उल्लेख छ,तर सरकारी पक्ष त्यस प्रति उदासिन देखिन्छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?