ट्रेंडिंग:

>> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने
अर्थ

असामान्य कर बृद्धिले सहकारीलाई तहसनहस बनाउंदै सरकार

१६ जेष्ठ २०८०, मंगलवार १९:०२
१६ जेष्ठ २०८०, मंगलवार १९:०२
सरकारले संवैधानिक व्यवस्था अनुसार आगामी आ.व. २०८०/८१ को वार्षिक नीति तथा कार्यक्रम र वजेट संघिय र राष्ट्रीय सभाको संयुक्त वैठकमा पेश गरेको छ । वजेटले केहि सकारात्मक सन्देश पनि दिएको छ । अर्थहिन कार्यालयहरुलाई गाभ्ने तथा हटाउने सम्वन्धी नीतिगत व्यवस्था सँगसँगै सहकारीको नियमनका लागि छुट्टै निकायको गठन गर्ने लगायतका केहि व्यवस्थाहरु अहिलेको वजेटका सकारात्मक पक्षहरु हुन् । यति हुँदाहुँदै पनि अहिलेको अर्थतन्त्रमा परेको चाँपलाई आधार वनाई करको दरमा गरेको हेरफेरहरु कतिपय औचित्यहिन देखिएका छन् । सस्तो ईलेक्ट्रिक सवारी साधनमा गरिएको करवृद्धि औचित्यहिन छ, यसले ईलेक्ट्रिक सवारी साधन प्रयोगलाई प्राथमिकतामा राख्ने आफ्नै नीतिगत सम्भावनालाई समेत वेवास्ता गरेको छ त्यस्तै सुर्ति गुट्खाजन्य पदार्थ तथा रक्सीहरुमा गरिएको करवृद्धिको अवस्थालाई मध्यनजर गर्दा ईतिहासमै कमजोर रहेको छ । एम.डि.एम.एस प्रणालीमा गत वर्ष ३० भाद्र २०७९ मा नेपाल दुरसंचार प्राधिकरणले आंशिक कार्यान्वयनमा गर्दै गरेको व्यवस्थालाई समेत वैधानिकता दिंदै हाल चलिरहेका स्मार्ट फोनहरुमध्ये करीव ५० लाख मोवाईल सेटहरुलाई करको दायरामा समेट्न खोजेको छ । जुन जायज देखिंदैन, यसले मध्यम तथा तल्लो वर्गका जनताहरुलाई प्रत्यक्ष रुपमा ठूलो आर्थिक भार पर्ने देखिन्छ ।
सरकारले सहकारी क्षेत्रमा आयकर ऐनमा भएको विद्यमान व्यवस्थालाई परिमार्जन गर्दै आर्थिक विधेयक मार्फत असामान्य रुपमा करको दर वृद्धि गरेको छ । सहकारी क्षेत्र मूलत: सामाजिक व्यवसाय हो । सहकारीमा नाफा भनेको गौण कुरा हो, यति हुँदाहुँदै पनि सहकारीमा करको दर सहकारी ऐनको भावना विपरीत वृद्धि गर्नु भनेको प्रष्ट छ, सहकारी क्षेत्र सरकारको प्राथमिकताको विषय होईन । अहिले सहकारीमा देखिएका कतिपय छिटपुट वित्तिय अनुसासनका घटनाहरुका कारण सहकारी क्षेत्र कमजोर अवस्थामा छ । सरकार पनि यहि मौकाको सदुपयोग गर्ने मानसिकतामा छ भन्ने कुरा प्रष्ट भएको छ । आ.व. २०७८/७९ सम्म व्यवस्था भएको करको दरहरुमा ५० प्रतिशत वृद्धि गर्दै आ.व. २०७९/८० नगरपालिकामा भएका सहकारीहरुमा ७.५ प्रतिशत, उपमहानगपालिकामा १० प्रतिशत र महानगरपालिकामा १५ प्रतिशत कायम भएको थियो । उक्त व्यवस्था कार्यान्वयनमा हुँदै गर्दा फेरी पनि वृद्धि गर्ने गरी आएको यो व्यवस्थाका कारण सहकारी क्षेत्र पुरै ध्वस्त हुनेछ भन्नेमा कुनै संका छैन । विगतमा सरकारले करको दर कम गरी दायरा फराकिलो वनाउँदा सहकारी क्षेत्रमा देखिएका करछलिका घटनाहरु कम भई सुसासनको वाटो अगाडि वढ्दै गर्दा फेरी कर वृद्धिको यो निर्णयवाट वेथितिहरु मौलाउदै नजाला भन्न सकिन्न । अहिले पनि सहकारी क्षेत्रले आफ्नो संस्थागत क्षमता अभिवृद्धिको लागि ऐनले व्यवस्था गरेको जगेडा कोष छुट्टयाउनुभन्दा अगावै पनि कर भुक्तानी गरेको अवस्था छ । जुन रकम सहकारी संस्थाले सदस्यहरुलाई वितरण गर्दैन एवं जुन कोष वलियो हुँदा मात्रै पनि सहकारीको मुनाफामा वृद्धि हुन्छ ।
सरकारले हाल सहकारी ऐन तथा नियमावली जारी गर्ने वाहेक अन्य कुराहरु मौन छन् । सहकारी क्षेत्रको नियमन तथा विकासका लागि गठन गरिएको सहकारी प्रवर्धन कोषको रकम समेत परिचालन हुन सकेको छैन । सहकारीमा देखिएको तरलता संकट निवारणमा सरकारले कुनै चासो व्यक्त गरेको छैन । सिमित मात्रामा रहेका वैंक तथा वित्तिय संस्थाहरुको नियमन र नियन्त्रण एवं विकासका लागि नेपाल राष्ट्र वैंक छ जसले वैंक तथा वित्तिय संस्थाहरुमा देखिएका अनेकन समस्याहरुको निराकरण गर्नका लागि सहयोगी भूमिका निर्वाह गरेको छ । तर ३० हजार भन्दा माथि रहेका सहकारी क्षेत्रको विकास र विस्तारका लागि सरकारको कुनै भूमिका छैन । करीव १ करोड जनसंख्या आवद्ध र ७५ हजार जनशक्तिलाई प्रत्यक्ष रोजगार दिईरहेको सहकारी क्षेत्रलाई तहसनहस बनाउने छुट कसैलाई छैन । यस क्षेत्रमा गरिएको करवृद्धि तत्काल रोक लगाउनका लागि समग्र सहकारी अभियान लाग्नु जरुरी छ ।
 (लेखक सहकारी अभियान्ता एवं सामूहिक साकोस शंकरनगर तिलोत्तमाका वरिष्ठ प्रबन्धक हुन् । )

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?