ट्रेंडिंग:

>> एमाले बागमति अध्यक्षमा कैलाश र सचिवमा नवराज विजयी >> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना
समाज

अधिवक्ता मार्फत वडावडामा न्यायिक संवाद

१६ जेष्ठ २०८०, मंगलवार १७:४१
१६ जेष्ठ २०८०, मंगलवार १७:४१

सल्यान, १६ जेठ ।

स्थानीय स्तरमै न्यायिक अधिकार पुर्याउन तथा कम झमेला, कम खर्च र कम समयमा न्याय प्रदान गर्ने भन्दै सल्यानको कालिमाटी गाउँपालिकाले न्यायिक समितिको प्रभावकारिता बढाउनमा जोड दिएको छ । यसका लागि गाउँपालिकाले आफ्नो पालिकाका सबै वडामा न्यायिक संवाद कार्यक्रम सम्पन्न गरेको छ ।

न्यायमा नागरिकको पहुँच बढाउन र विभिन्न कानुनी ज्ञान प्रदान गर्नका लागि अधिवक्ता मार्फत अभिमुखीकरण तथा न्यायिक समिति, अन्य जनप्रतिनिधि र स्थानीय नागरिकका बीच वडा स्तरमा प्रत्यक्ष संवाद एवम् अन्तत्र्रिmया सम्पन्न भएको गाउँपालिकाको न्यायिक शाखामा कार्यरत दर्ता अधिकारी विजयकुमार वलीले जानकारी दिए । गत जेठ १० गतेदेखि सुरु भएको न्यायिक संवाद कार्यक्रम सातवटै वडामा सम्पन्न भएको उनले जानकारी दिए ।

विवादको सहज र सरल समाधानका लागि न्यायिक समितिको महत्व रहेको भन्दै कालिमाटी गाउँपालिकाका अध्यक्ष दान बहादुर केसीले विवादको सहज र सरल समाधान स्थानीय स्तरमै हुने बताए । न्यायिक निरुपण छिटो, छरितो, विश्वसनीय र प्रभावकारी बनाउनका लागि हाल सम्म प्राप्त अनुभव तथा सुझावका आधारमा सुधार गर्दै लैजानुपर्नेमा उनको जोड रहेको छ ।

न्यायिक संवाद कार्यक्रममा अधिवक्ता इन्द्र बहादुर भण्डारीले न्यायिक समितिको अधिकार क्षेत्र र त्यसको प्रयोग, न्याय सम्पादनमा अपनाउनुपर्ने कार्यविधिका बारेमा जानकारी गराएका थिए । यस्तै मेलमिलाप सम्बन्धी अधिकार क्षेत्र, न्यायिक समिति सम्बन्धी कानुनी व्यवस्थाको बारेमा अधिमुखीकरणसँंगै विभिन्न कानुनी विषयमा सभागीले उठाएका जिज्ञासा मेटाएका थिए ।

न्यायिक समितिका सदस्य तथा कालिमाटी २ का वडा अध्यक्ष इन्द्र बहादुर वलीले निर्वाचित प्रतिनिधिको प्रयास र रोहबरमा हुने मध्यस्थता र मेलमिलापको माध्यमबाट समाज र परिवारमा आपसी समझदारीमा विवाद निरुपण हुँदा सामाजिक एवम् पारिवारिक सम्बन्ध सुदृढ हुने बताए । गाउँपालिकाका प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत कृष्ण प्रसाद पौड्यालले न्यायिक समितिले न्याय सम्पादन गर्दा डरत्रास, लोभलालच वा कसैको पनि प्रभावमा नपरी आफ्नो अधिकार प्रयोग गर्नुपर्ने बताउँछन् ।

न्यायिक संवाद अन्तर्गत आआफ्नो वडामा भएको कार्यक्रममा वडा नम्बर १ का वडा अध्यक्ष रविलाल बस्नेत, ३ का वडा अध्यक्ष शिव बहादुर खत्री, ४ का वडाध्यक्ष वेल बहादुर चन्द, ५ का वडाध्यक्ष टोप बहादुर कार्की, ६ का वडाध्यक्ष टेकराज पुलामी र ७ का वडाध्यक्ष मित्रलाल रिजाल लगायतले बोल्दै न्यायको पहुँचबाट टाढा रहेका नागरिकहरुलाई पहँुच पुर्याउन आफुहरुले सकारात्मक भूमिका खेल्ने बताएका थिए ।

न्यायविना शान्ति र विकासको कल्पना गर्न नसकिने जनाउँदै गाउँपालिकाका प्रशासन तथा योजना शाखा प्रमुख यज्ञ बहादुर खत्रीले स्थानीय तहमा कार्यपालिका र विधायकी अधिकारका अतिरिक्त न्यायिक अधिकार पनि रहेकाले यसबाट संघीयताको अभ्यास गर्ने अवसर प्राप्त भएको बताए । न्यायिक संवाद कार्यक्रमको सहजीकरण गरेका नेपाल पत्रकार महासंघ सल्यानका कार्यवाहक अध्यक्ष शंकर केसीले आफुले हेर्न मिल्ने विवाद निरुपण गर्दा कुनै पनि व्यक्ति वा समूदायप्रति भेदभाव नगरी व्यावहारिक रुपमा न्याय दिन सक्ने भूमिकामा न्यायिक समिति दह्रोसँग उभिन सक्नुपर्नेमा जोड दिएका थिए ।

कार्यक्रममा वडा कार्यालय वा तोकिएको निकाय वाहिर विवाद समाधान गर्दा त्यसले कानुनी मान्यता नपाउने भएकाले र उजूरीको एकीकृत लागत राख्नका लागि पनि न्यायिक समितिमा नै उजुरी दर्ता गर्न लगाउनुपर्ने विषयमा समेत जानकारी गराइएको थियो ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?