ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
विज्ञान/प्रविधि
खबर

ग्रामिण भेगलाई प्रविधिसँग जोड्दै

२६ चैत्र २०७९, आईतवार ०८:२८
२६ चैत्र २०७९, आईतवार ०८:२८

चन्द्रौटा(बुटवल टुडे) ,  चैत– ग्रामिण भेगलाई एबिसी ट्रेनिङ इन्स्टिच्युटले प्रविधिसँग जोड्दै गएको छ । मधेशी समुदायको घना बस्ती रहेको कपिलवस्तु जिल्लाको कृष्णनगर नगरपालिका अन्तर्गत बहादुरगञ्जलाई क्षेत्र लक्षित गरी वि.स.२०७५ सालमा स्थापना भयोे एबिसी ट्रेनिङ इन्स्टिच्युट ।
विगत ४ बर्षदेखि स्थानीय विद्यार्थीलाई शिक्षा प्रदान गर्दै आएको इन्स्टिच्युटका सञ्चालक अमित कुमार चौधरी बताउँछन् । उनका अनुसार स्थानीय विद्यालयका उत्कृष्ट विद्यार्थीलाई निःशुल्क ट्रेनिङ दिइरहेको छ । राम गोरखा मा.वि.का कक्षा ८ देखि १२ सम्मको दर्जानौँ विद्यार्थीलाई निःशुल्क तालिम उपलब्ध गराएको चौधरीले जनाए ।

उनले भने ः“पैसा कमाउनु मात्रै ठूलो कुरा होइन,सेवा गरेर पनि आत्मसन्तुष्टि गर्नु सकारात्मक पाटो हो ।“ उनले थपे ः अहिलेको वर्तमान युग प्राविधिक युग हो ।“पिछडिएका क्षेत्र नियाल्नु हाम्रो दायित्वभित्र पनि पर्दछ । मधेशी समुदायले विगतमा शिक्षाप्रति निकै नकारात्मक सोँच थियो । तर हाल सकारात्मक भएसँगै प्रविधिमापनि उत्तिकै चासो बढेको छ ।
शिक्षाले हरेक समुदायस्तरमा चेतनाको वृद्धि विकासमा टेवा पु¥याउनुका साथ साथै प्रविधिसँग जोडिएर दैनिकी चलाउन सहजता प्रदान गरेको छ। विपन्न परिवारका कम्प्युटर सिक्न इच्छुक विद्यार्थीलाई आधारभुतदेखि डिप्लोमासम्मका कक्षा हरु निःशुल्क सञ्चालन गरिरहेको चौधरीले बताए ।
पछिल्लो समय प्राविधिक युगमत्रै नभएर प्रतिस्पर्धाको युग समेत रहेको बताउँदै आफूले प्रदान गरेको शिक्षा क्वालिटी भन्दा क्वनटिटी रहेको उनको भनाई छ । अहिले युवा पुस्ता वैदेशिक रोजगारीमा भौतारिरहेको बखत सेवासँग शिक्षाको ज्ञान बाँड्दा आफू आनन्दित भएको उनले जनाए ।सरकारी तथा गैरसरकारी विद्यालय लगायतका जेहेन्दार विद्यार्थीलाई निःशुल्क तालिम उपलब्ध गरेको जिकिर गरे । डेढ दशक बढी आफूले आर्जन गरेको कम्प्युटर शिक्षाको अनुभवलाई आम नागरिक तथा विद्यार्थीलाईसमेत विशेष छुटका साथ तालिम दिइएको सञ्चालक चौधरीले बताए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?