Logo
२३ जेष्ठ २०८०, मंगलवार

जीवन धान्न दुग्ध आवश्यक


चन्द्रौटा(कपिलवस्तु), १८ चैत ।

नयाँबस्ति दुग्ध उत्पादन सहकारी संस्थाको साधारणसभा सम्पन्न भएको छ । जिल्लाको शिवराज नगरपालिका–११, नयाँबस्तिमा रहेको सहकारीको ३० औं साधारणसभा शनिबार सम्पन्न भएको सहकारीले जनाएको छ ।

लुम्बिनी प्रदेश सभा सदस्य अर्जुन कुमार केसीले आर्थिक पाटोलाई मजबुत बनाउँदै सहकारीले सामाजिक गतिविधिमा प्रभावकारी भुमिका खेल्ने बताए । ग्रामीण भेगलाई मध्यनजर गर्दै सञ्चालन गरिएको दुग्ध संकलन केन्द्रले आम स्थानीयको समस्या समाधान गर्न ज्वलन्त उदाहरण भएको केसीले उल्लेख गरे ।

यसैबीच शिवराज नगरपालिका–११ का वडा अध्यक्ष रामेश्वर बर्माले लामो समयदेखि सञ्चालनमा रहेको सहकारीले स्थानीय समुदायका पशुपालकलाई सकारात्मक प्रभाव पारेको बताए । दुग्ध संकलन गर्न टाटा जानुपर्ने बाध्यता हटेको उनले दाबी गरे । वडा नम्बर ३ का वडा अध्यक्ष टेकलाल सापकोटाले पशुपालक किसानलाई सहकारीले टेवा पुगेको बताए । सहकारीले दुग्ध संकलन मात्रै नभएर अब कृषकलाई मल खाद लगायत कृषिजन्य वस्तु उपलब्ध गराउने कार्य सराहनीय रहेको जनाए ।

नेपाल डेरी एसोसियसन ग्लोबल डेरीका अध्यक्ष थानेश्वर न्यौपानेले देशलाई समृद्ध बनाउन सहकारीले उत्पादनमूलक कार्यमा लगानी गरेको बताए । कृषकले उत्पादन गरेको दुग्ध सहकारीले संकलन केन्द्र सञ्चालन गरि सराहनीय कार्य गरेको उनले प्रशंसा गरे । यत्रतत्र छरिएर रहेको किसानको मर्म बुझि सहकारी स्थापना गरिएको दावी गरे ।

सहकारीले गत आर्थिक बर्ष २०७८–०७९ मा २ करोड ४१ लाख ४९ हजार ९ सय २८ रुपैयाँको कारोबार गरेको वार्षिक प्रतिवेदनमा उल्लेख छ । सहकारीको डेरीमा लामो समयदेखि गाउँघरबाट संकलन गरि ल्याउने स्थानीय १२ कृषकलाई ठेकी र खादाले सम्मान समेत गरिएको सहकारीले जनाएको छ । त्यसैगरी शिवराज नगरपालिका पशु शाखा प्रमुख धानेश्वर खनाल र लेखनाथ खनाल लगायतले कार्यक्रमलाई सम्बोधन गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?