ट्रेंडिंग:

>> पश्चिमी वायुसँगै न्युनचापीय प्रणालीको प्रभाव, चार प्रदेशका पहाडी क्षेत्रमा हल्का वर्षाको सम्भावना >> देउवाले बोलाए पदाधिकारी र पूर्वपदाधिकारी बैठक >> बाणासुरको अनुभूति दिलाउने नेताहरु >> बन्द गर जनताको आँखामा छारो हाल्ने काम >> भैरहवाबाट अन्तर्राष्ट्रिय नियमित उडान, आश्वासनमात्र विमान आएन >> भैलोको रकमबाट अपाङ्ग आश्रममा सहयोग >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> पोखरामा आइटीएफ जे–३० टेनिस जारी >> पोखरालाई पर्यटकीय राजधानी घोषणा गर्न अध्ययन समिति गठन >> महिलाहरुको लागि एकहप्ते मिसेज गुरुङ तालिम सुरु >> लागुऔषध मुद्दाका फरार प्रतिवादी पक्राउ >> ‘लैंगिक समानताका लागि शिक्षा र नागरिक जागरण आवश्यक’ >> लुम्बिनीमा ‘शान्ति घन्टी’ को उद्घाटन, पर्यटनमन्त्रीले भने –‘बुद्धको सन्देश विश्वरभर फैलाऔं’ >> भैरहवा मेलामा बुधबारदेखि कुस्ती प्रतियोगिता हुँदै >> देशभरका कारागारमा योग शिविर सञ्चालन हुने >> काेशीलाई हराउँदै आर्मी सेमिफाइनलमा >> लैंगिक हिंसाविरुद्ध सामूहिक प्रतिवद्धता >> कैदीबन्दीलाई योगाभ्यास संस्कृतिमा जोड्दै सरकार >> लुम्बिनी प्रदेशकी सृजनासहित चार जना ढाका कबड्डी लिगमा >> कर्णालीमा विकास बजेटको खर्च सुस्त >> रामघाटमा व्यावसायिक ड्रागन फ्रुट >> गौतमबुद्ध विमानस्थल छिटो सञ्चालनको पहल गर्न देउवासँग व्यवसायीको माग >> गुल्मीमा बालिकाको बलात्कारपछि हत्या आराेपमा पुर्पक्षका लागि एक युवक जेल चलान >> लुम्बिनी चिनी मिलको प्रदूषण न्यूनीकरण गर्न माग गर्दै स्थानीय बासिन्दा आन्दोलनमा >> सुनको भाउ अहिलेसम्मकै उच्च : तोलाको १ लाख १७ हजार ७ सय >> आज सातै प्रदेशका गृहमन्त्रीले प्रहरी समायोजनको माग गर्दै उपप्रधानमन्त्री श्रेष्ठलाई भेट्ने >> नेपाली विद्यार्थी बिपीन जोशीलाई मुक्त गर >> महिला हिंसाबिरुद्वको अभियान र सेतो रिबनको सन्दर्भ >> लुम्बिनी प्रदेश सरकारको निर्णयविरुद्ध अघिल्लो सरकारले नियुक्त गरेका अस्पतालका अध्यक्षहरुद्वारा सर्वोच्चमा रिट >> पहाडी भूभागका एक–दुई स्थानमा आज हल्का वर्षाको सम्भावना >> पढाइसँगै सीप सिकाउँदै शान्ति >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> केपी ओली कप राष्ट्रिय टि–२० क्रिकेटः नेपाल आर्मी र मधेश प्रदेशको जित >> जनताले फालेको राजतन्त्र अब फर्कदैनः देउवा >> तिलोत्तमा मेलामा पान, गुट्खा खुलेयाम बिक्रीः सकिनै लाग्दा समेत अधिकांश स्टल खाली >> विश्वभर द्वन्द्व अन्त्यको नेतृत्व नेपालले गर्नुपर्नेमा विज्ञहरुको जोड >> गृह जिल्लामा विप्लवको सप्ताहव्यापी कार्यक्रम >> बसले माेटरसाइकललाई ठक्कर दिँदा गुल्मीमा एक विद्यार्थीको मृत्यु >> अरनिको बहुउद्देश्यीय सहकारीको २३ औं साधारण सभा >> अहिलेको सरकार विघटन गर्नुपर्छ : प्रभु साह >> पुषको तेस्रो साता प्रदेशस्तरीय ब्याडमिन्टन हुदै >> उद्घाटन खेलमा रुपन्देही र पाल्पा भिड्ने >> भूकम्पपीडित सुत्केरीको चिसोले मृत्यु >> सामाजिक सुरक्षा कोषमा ९ लाखभन्दा धेरै श्रमिक, ४४ अर्ब ८५ करोड जम्मा >> पोखरामा सम्पन्न ‘फिसटेल रेसिङ कप २०२३’ को उपाधि अजयले जिते >> मधेश प्रदेशविरुद्ध नेपाल पुलिस विजयी, केशल भुर्तेलको शतक >> किसान ठगिदा बिचौलियालाई मालामालः ५ रूपैयाँमा लिएर १०० मा बिक्री >> रामग्राम स्तुप क्षेत्रमा ऐतिहासिक प्रमाण फेला >> भ्रष्टाचारको बढ्दो ग्राफले बढाउँदै चिन्ता >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल
कृषि

मलमा अनुदान कटौती गरिएकोप्रति नागरिक समाजको ध्यानाकर्षण

१ चैत्र २०७९, बुधबार १४:०६
१ चैत्र २०७९, बुधबार १४:०६

दाङ, १ चैत ।

नागरिक समाज दाङले सरकारले किसानहरुलाई रासायनिक मलमा दिंदै आएको अनुदानमा कटौती गरेपछि ध्यानाकर्षण भएको जनाएको छ । समाजका संयोजक केबी मसाल र सचिव नारायणप्रसाद श्रेष्ठले बुधबार विज्ञप्ति जारी गर्दै रासायनिक मलमा दिईदै आएको अनुदान कटौती गरी मलको मूल्य वृद्धि गरेर गरिब निमुखा किसानको ढाड सेक्ने काम भएको बताइएको छ । मूल्य वृद्धिको निर्णय सच्याउन उनीहरुले अपिल गरेका छन् । कृषि क्षेत्रको प्रवद्र्धन र विकासका लागि सरकारको प्राथमिकता हुनुपर्नेमा कृषि क्षेत्रलाई नै निरुत्साहित हुने गरी रासायनिक मलमा अनुदान कटौती गरिनु दुःखद रहेको विज्ञप्तिमा उल्लेख छ ।

कृषिजन्य उत्पादन दर प्रतिदिन बढाउँदै कृषिमा परनिर्भरता कम गर्नतर्फ सरकारले ध्यान नदिएको बताइएको छ । सरकारले गरेको निर्णयले किसान वर्ग मारमा पर्नुका साथै आयातलाई बढावा दिने काम गरेको विज्ञप्तीमा उल्लेख छ ।

कृषि क्षेत्रबाट विकास गर्नु पर्नेमा राज्य गम्भीर बन्नुको साटो देशको अर्थतन्त्र थप धरासायी बनाउने काममा सरकार लागेको विज्ञप्तीमा उल्लेख छ । किसानहरुलाई राहत र अनुदानको मात्रा बढाउँदै जानु पर्ने अवस्थामा मलमा अनुदान कटौती गरी मुल्य बृद्धि गरिनु गरिव किसानलाई मार्ने गम्भीर खेल भएको बिज्ञप्तीमा उल्लेख गरिएको छ । यस प्रकारका निर्णय फिर्ता लिई किसान र कृषि क्षेत्रको उत्थानमा गम्भीर बन्न ध्यानाकर्षण गराइएको छ ।

‘सरकारले किसानहरुलाई रासायनिक मलमा दिंदै आईरहेको अनुदान कटौती गरी अत्यधिक मुल्य वृद्धि गरिनु ठीक होईन’, विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘यसले किसानको पक्षमा मात्रै होईन देशको समग्र व्यवस्थामा पनि असर गर्छ, यो निर्णय तत्काल फिर्ता लिई सहज, सुलभ रुपमा किसानलाई अनुदानमा मल उपलब्ध गराउन नागरिक समाज दाङ सम्बन्धित निकायको ध्यानाकर्षण गराउँदछ ।’

समयमा मल नपाउने पीडामा रहेका किसानलाई सहुलियत दिनुको साटो कृषि क्षेत्र नै धरासायी बनाउने खेलमा नलाग्न सरोकार सबै निकायमा पनि विज्ञप्तिमार्फत ध्यानाकर्षण गराईएको छ ।

कृषि तथा पशुपन्छी विकास मन्त्रालयका अनुसार, युरिया मल किलोमा ११ रुपैयाँ, डीएपी किलोमा ७ रुपैयाँ र पोटास किलोमा ९ रुपैयाँले मूल्य वृद्धि भएको छ । बढेको मूल्यअनुसार अब युरिया मल प्रतिकिलो मूल्य २५ रुपैयाँ, डीएपी ५० रुपैयाँ र पोटासको ४० रुपैयाँ कायम भएको छ । यसअघि १४ रुपैयाँमा युरिया, ४३ रुपैयाँमा डीएपी र ३१ रुपैयाँ किलोमा पोटास बिक्री मूल्य रहेको थियो ।

मलमा ७० प्रतिशत किसान अनुदान रहेकामा त्यसलाई कटौती गरेर ५९ दशमलव ४ प्रतिशतमा झारिएको मन्त्रालयले जनाएको छ । ११ दशमलव ७८ प्रतिशतले अनुदान कटौती गर्दा किसानलाई मलको खरिद लागत बढेको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

मन्त्रालयका अनुसार युरिया मलको अनुदान शुन्य दशमलव ११ प्रतिशतबाट घटाएर ६४ दशमलव ४९ प्रतिशत कायम गरिएको छ । यस्तै डीएपी मलको अनुदान ५९ दशमलव ४ प्रतिशतबाट घटाएर ५२ दशमलव ३ प्रतिशतमा सीमित गरिएको छ भने पोटासमा दिंदै आइएको ५८ दशमलव २ प्रतिशत अनुदानलाई घटाएर ४६ दशमलव ०९ प्रतिशत कायम गरिएको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?