ट्रेंडिंग:

>> प्रधानमन्त्री ओलीले आइतबार विश्वासको मत लिने >> रुपन्देहीको स्विमिङ पुलमा डुबेर एक जनाको मृत्यु >> जबरजस्ती करणी गरेको अभियोगमा पक्राउ >> ढाकास्थित दूतावासले नेपालीलाई भन्यो– अत्यावश्यक कामबाहेक बाहिर ननिस्कनु >> बाबुले कुकुर मारे, छोराले बाबु >> वीरगन्जमा १५ लाख बढीको भन्सार छलीको सामान बरामद >> रुपन्देहीमा ‘मेरो सवारी मेरो लेन’ अभियान >> ओमानको समुन्द्रमा तेल ट्याङ्कर पल्टियो, १३ भारतीयसहित १६ जना बेपत्ता >> ‘कार्साङ’ को वर्कशपमा दयाहाङ, एक सातापछि छायांकन सुरु >> निरन्तर बढ्दै सुनको मुल्य, तोलाको कति पुग्यो ? >> अदालतको आदेशपछि न्युरोडको फुटपाथ विस्तार पुन शुरु >> सर्पदंशबाट बालकको मृत्यु >> नवलपुरमा पुलबाट खसेर एकको मृत्यु >> प्रधानमन्त्रीसँग अमेरिकी राजदुतको भेटवार्ता >> डिजिटल माध्यमबाट बधाई दिन प्रधानमन्त्री ओलीको आग्रह >> अलपत्र कन्चनिया पुल : करोडौ लगानी, नागरिकलाई सास्ती >> आज हरिशयनी एकादशी, कस्तो छ शास्त्रीय मान्यता ? >> जनज्योतीमा पोशाक वितरण >> आज यी ६ प्रदेशमा भारी वर्षाको सम्भावना >> पाण्डवेश्वर मन्दिरमा महा शिवपुराण सुरु >> लायन्स स्टार्सद्वारा बिद्यालयलाई सहयोग >> शिक्षाका लागि समान अवसर आवश्यक >> दृष्टिविहीन स्थायी शिक्षकः खुसी भन्दा पीडा बढि >> भूकम्प पीडितको समस्या समाधान गर >> वातावरणीय नैतिकता सम्झाउने साउन महिना >> रेसुङ्गामा एक महिने साउने मेला शुरु >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> बाढी, पहिरो लगायतका विपद्‍मा परी हालसम्म १२० जनाको मृत्यु >> सिमलताल दुर्घटना: गणपति डिलक्सका चालक र सहचालकको शव फेला >> समाजवादी मोर्चाको बैठक शुरु >> राष्ट्रपति पौडेलद्वारा तीन विधेयक प्रमाणिकरण >> जन्मदिनमा फजुल खर्च नगरी विद्यार्थीलाई सहयोग >> इङल्याण्डका प्रशिक्षक साउथगेटद्वारा राजीनामा >> महान्यायाधिवक्ता पोखरेलको राजीनामा >> सिरिजको अन्तिम खेलमा नेपाली महिला क्रिकेट टिम विजयी >> मोतिपुरमा सातौ जुनियर युवा गोष्ठी सम्पन्न >> अवैध लागूऔषध सहित विभिन्न स्थानबाट १२ जना पक्राउ >> नेप्सेमा हरियाली, ७० अंकले बढ्यो >> लुम्बिनीका प्रादेशिक अस्पतालमा निःशुल्क टिकटको व्यवस्था खारेज >> वैवाहिक बलात्कारको मुद्दामा गायक ओडलाई सफाई >> सहयोगको याचना गर्दै न्यौपाने >> परराष्ट्रमन्त्री राणालाई भारत र पाकिस्तानका समकक्षीको बधाई >> उपप्रधानमन्त्री सिंहसँग भारतीय राजदुतको भेटवार्ता >> उत्तर कोरियाका कूटनीतिज्ञले दक्षिण कोरियामा शरण लिएको दाबि >> अक्षयकुमारको सरफिरा बक्स अफिसमा असफल >> समाजवादी मोर्चाको बैठक बस्दै >> सिँचाईले ल्यायो खुसी >> बुटवलको चौरहा–गोलपार्क सडकको ठेक्का रद्द, नयाँ टेण्डर आह्वान >> मंगलबार सुन तोलामा ९ सय बढ्यो >> घरमा पुरिएका तीन बालिकाको शव निकालियो, एक अझै बेपत्ता

अमानवीयताको पराकाष्ठा : दोषीमाथि कारवाही, निर्दोष रिहा गर

३० फाल्गुन २०७९, मंगलवार
३० फाल्गुन २०७९, मंगलवार

रुपन्देहीको सैनामैना नगरपालिका १० फुलबारीकी १४ वर्षिय बालिका सीता ज्ञवालीको झारफुकको नाममा दिइएको अमानवीय यातनाकै कारण मृत्यु भएको घटनाले सवैलाई चिन्तितमात्र होइन भावविह्वल बनाएको छ । आजको डिजिटल युगमा समेत यस प्रकारको झारफुकको भ्रममा हामी नेपाली बाँचीरहेका छौं, त्यो अर्को बिडम्वना हो । माता भनिने २२ बर्षीया सोनियाले दिएको अमानवीय र अन्तिम हदको यातना नै मृत्युको कारण हो भन्नेमा कसैलाई सन्देह छैन । सिता त्यसै त बिरामी थिइन, त्यसमाथि झारफुकको नाममा बोक्सी बकाउने भन्दै यातनाको अन्तिम हदसमेत पार भएको यो घटनाले माता भनिने सोनियालाई हदैसम्मको कारवाही हुनु जरुरी छ । आजको सूचना र सञ्चारको युगमा समेत नेपालीहरु अझैपनि झारफुकमा विश्वास गरिरहेका छन । बोक्सी बकाउने नाममा अमानवीय र निकृष्ट शैलीको यातना कुनैपनि अवस्थामा सैह्य हुन सक्दैन । यो अमानवीयताको पराकाष्ठा हो । शारीरिक यातनाको अन्तिम हदको अर्को किनारा हो । सायद यो भन्दा अर्को यातनाको हद हुँदैन । तसर्थ घटनामा प्रत्यक्ष संलग्न र यातना दिने माता भनिने सोनियामाथि हदैसम्मको कारवाही होस् । घटनाको भिडियो सार्बजनिक भएपछि मात्र माताको यातनाको बिषय छताछुल्ल भएको हो । त्यसभन्दा अघि पनि माताका नाममा र बोक्सी बकाउने नाममा कति निर्दोष बिरामीले माताको यातना पाएका थिए त्यो शब्दमा बयान गरेर सकिदैन् । सिताको मृत्युको घटनाले माताको करतुत पर्दाफास भएको छ । यातनाको भिडियो सार्वजनिक भएपछि प्रहरीले मातालाई पक्राउ गरि अनुसन्धान सुरु गरेको छ । यो घटनामा मलामी गएका १७ जना स्थानीय समेत अनुसन्धानमा तानिएका छन । बोक्सी बकाउने नाममा यातना दिदै गरेको अवस्थामा घटनास्थलमै रहेकाहरुमाथि पनि कारवाही हुनुपर्ने माग भएको छ । तर, यातनाबाट सिताको मृत्यु भएपछि घटनाको बिषयमा जानकारी नभएका स्थानीय गाउँलेहरुलाई मलामी जान बोलाएपछि सामाजिक उत्तरदायित्व सम्झेर मलामी गएकाहरु निर्दोष छन् । रातीको समयमा फोन गरेर मलामी जानुप¥यो भनेपछि घटनाको बिस्तृत विवरण वा रिपोर्ट कोही कसैले पनि हेर्दैन । गाउँघरमा मर्दापर्दा बोलाएपछि स्वाभाविक रुपमा जानु सवैको दायित्व हो । स्थानीय गाउँलेहरु पनि गाउँघरको दायित्व अनुसार घाट गए । कसैले पनि मृत्युको बिषयमा प्रश्न उठाएनन् । उठाउने कुरा पनि भएन । किनभने मृत्यु जो कसैको घरमा पनि हुन सक्ने आकस्मिक घटना हो । स्थानीय छिमेकीहरुले पनि मलामी गएर आफ्नो कर्तब्य पूरा गरेकै हुन ।

घटना भएको नौं दिन बितेको छ । भिडियो सार्वजनिक भएपछि सवैकुरा बाहिर सार्वजनिक भएको छ । मलामी गएकाहरु पनि घटनाको अनुसन्धानमा तानिएका छन । शारीरिक यातना दिएर सिताको मृत्यु भएपछि मृतकको शव बाहिर राखिएको अवस्थामा मलामी जान भन्दै आग्रह गरिएका कारण माताको घरमै पुगेका छिमेकी पक्राउ परेका छन । निश्चितरुपमा घटनाको अनुसन्धानमा जो कोही पनि पर्न सक्छन । प्रहरीलाई घटनाको अनुसन्धानमा सहयोग गर्नुपर्दछ । तर, स्वाभाविक रुपमा मलामीकै रुपमा जो जो माताको घरसम्म पुगे र मलामी गए ती निर्दोष हुन भन्दा अत्युक्ति हुँदैन । तसर्थ उनीहरुमाथि छानवीन गरेपनि छिटोभन्दा छिटो रिहा गर्ने वातावरण तयार होस् । छिमेकमा भएको घटनाको बिषयलाई लिएर प्रहरी प्रशासनले अनुसन्धानमा तान्नु पनि स्वाभाविक हो । अनुसन्धानमा छिमेकीहरुले समेत साथ र सहयोग दिनुपर्दछ । घटनाको भिडियो सार्वजनिक भैसकेकोले शारीरिक यातनाबाटै मृत्यु भएको बिषयमा धेरै तर्क बितर्क गर्नैपर्दैन । तसर्थ अनुसन्धानमा जोडिएका छिमेकीहरु निसन्देह रिहा हुन्छन् । सवाल छिटो भन्दा छिटो अनुसन्धान टुङ्गो लगाएर निर्दोष छिमेकीहरुलाई रिहा गर्ने वातावरणमा प्रहरी प्रशासनले नै भूमिका खेल्नु जरुरी छ । कतै यो घटनाले हाम्रो समाजलाई बिचलित बनाउने नै हैन भन्ने प्रश्न पनि उत्पन्न भएको छ । अव कसैले बोलाएको नाममा मलामी जाँदा समेत बिचार पु¥याउनु पर्ने अवस्था देखिएको छ । यस प्रकारका घटनाले सामाजिक बाताबरणमा असर पर्न सक्छ । तसर्थ यो घटनामा दोषीमाथि कारवाही र निर्दोष छुट्ने वातावरण बनोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?