ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
सम्पादकीय

घुस्याहा जनप्रतिनिधिको बिडम्वना !

१५ फाल्गुन २०७९, सोमबार ०६:५०
१५ फाल्गुन २०७९, सोमबार ०६:५०

गएको बैशाखमा पालिका निर्वाचनका क्रममा उम्मेदवारहरुको एउटै नारा थियो– सुशासन प्रवद्र्धन गर्ने, जनताको सेवामा रातदिन लाग्ने, जनताकै काममा प्रतिबद्ध भैरहने । निर्वाचित भएपछि अधिकांश जनप्रतिनिधिले आफ्नो प्रतिवद्धता कार्यान्वयन गरेका छन । प्रतिवद्धता अनुसार जनताकै लागि कार्यस्थलमा खटिएका छन । तर, केही जनप्रतिनिधिले घुस खानै गएको चरितार्थ गरेका छन । कपिलवस्तुको कृष्णनगर नगरपालिकाका एक वडा अध्यक्षले नागरिकताको सिफारिस गर्न आर्थिक चलखेल गरेको पाइएपछि ती जनप्रतिनिधिको असली नियत छरपष्ट भएको छ । वडा नम्बर ९ का वडा अध्यक्ष सतीशकुमार हरिजनले सेवाग्राहीसंग नागरिकता बनाईदिने भन्दै ६ हजार रुपैयाँ लिएको रहस्य खुलेको हो । लामो समयदेखि सेवाग्राही सिफारिस गर्न वडा कार्यालय धाइरहँदा वडा अध्यक्षले खाजा खर्च भन्दै पैसा मागेपछि रहस्य बाहिरिएको थियो । त्यस्ता जनप्रतिनिधिलाई कारवाहीको दायरामा ल्याउन ढिलाई नहोस् । नागरिकताको लागि सिफारिसमा कानुनले तोकेको दस्तुर बाहेकको रकम बारम्बार माग्दा समेत सेवाग्राहीले नदिँदा वडा अध्यक्षले हस्ताक्षर गर्न नमानेपछि सेवाग्राहीले नजराना चढाउन बाध्य भए । हाम्रा जनप्रतिनिधि यो तहसम्म गिर्छन भन्ने कुरा सायदै विश्वास गर्न सकिन्छ तर बिडम्वना नेपालमा सिफारिस लिनसमेत घुस दिनुपर्ने बाध्यता छ । यो एउटा उदाहरण मात्र हो ।

नेपालमा कानुनी शासनको राज नहुँदा आज यत्रतत्र सर्वत्र भ्रष्टाचारको बिगबिगी छ । अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले दैनिकजसो भ्रष्टाचारका मुद्दा दर्ता गरेको ग¥यै छ । वास्तवमा हामीले प्रत्याभूति गरेको कानुनी शासनको राज, विद्यमान नेतृत्व र नीति असफल भएको अनुभूति हरेक नेपालीले गरेका छन्, तर सफलताका निम्ति चयन गरिनुपर्ने मार्गका बारेमा सर्वत्र अन्योल र अस्पष्टता देखिन्छ । हरेक निर्वाचनमा जाली र झेलीमध्ये एउटालाई रोज्नुपर्ने, भ्रष्टाचारी र अपराधीमध्ये एउटाको पछि लाग्नुपर्ने, राष्ट्रघाती र देशघातीमध्ये एउटालाई छान्नुपर्ने र बेइमानहरूद्वारा इमानदारहरू शासित भइरहने जुन नियति हामीले भोगिरहनुपरेको छ, यसले देश अझै शताब्दी शताब्दीसम्म यस्तै चक्रब्यूहमा रुमल्लिइरहने हो कि भन्ने चिन्ता उत्पन्न भएको छ । सात दशक अघिसम्म नेपालभन्दा गरिब रहेको दक्षिण कोरिया अहिले आर्थिक तथा भौतिक विकासका दृष्टिले तेत्तिस गुणा अगाडि पुगेको छ । समान क्षेत्रफल भएपनि करिब ६ गुणा बढी जनसंख्या भएको बङ्गलादेशले समेत नेपाललाई उछिनिसकेको छ । तर, हामी उही दुई चार हजार पैसाका लागि एउटा नेपालीले अर्को नेपालीलाई शोषण गरिरहेका छौं । मानसिक यातना दिईरहेका छौं । घुस नदिईकन काम नगरिदिने भ्रष्ट शासनको ताबेदारी गरिरहेका छौं । घटनाक्रम अनुसार सेवाग्राही २०७९ भदौ १ गते ईलाका प्रशासन कार्यालय चन्द्रौटा जाँदा सो कार्यालयले सर्जमिन तोकेको थियो । सोही अनुसार उनी २०७९ असोज ७ गते इलाका प्रहरी कार्यालय बहादुरगन्जले सर्जमिन गरेपछि सेवाग्राही पुन ः प्रशासन कार्यालय पुगेका थिए । अध्यक्ष हरिजनले सेवाग्राहीसँग पहिलोपटक ४ हजार लिएका थिए । त्यसपछि सनाखत सहितको सिफारिस माग गरेपछि सेवाग्राहीले वडा अध्यक्ष हरिजनलाई भेट गरेको बताए । सनाखतकालागि ईलाका प्रशासन कार्यालय चन्द्रौटा जाँदा मोटरसाइकलमा पेट्रोल हालेको जनाउँदै एक हजार नगद लिएपछि मात्र हस्ताक्षर गरेको सेवाग्राहीले जिकिर गरे । सेवाग्राहीलाई यो तहसम्मको दुःख दिने काम हुने गरेको छ । यस्ता जनप्रतिनिधिलाई कारबाही गर्ने बिषयमा सम्वन्धित निकायले ढिलाई नगरोस् । नेपाल अहिले वास्तवमै अराजकताको रापमा पिल्सिएको छ भन्ने कुरा यस्ता घटनाले स्पष्ट गरेका छन । मुलुकलाई सही मार्गचित्रमा डो¥याउनु पर्दछ भन्ने आमजनताको चाहना हो । मुलुकमा सुशासन कायम हुनुपर्दछ भन्ने आम नेपाली नागरिकको माग र चाहना यस्ता जनप्रतिनिधि रहुञ्जेल पूरा हुँदैन । यस्तै जनप्रतिनिधिको उक्साहटमा कर्मचारीहरुमा समेत घुस खाने प्रवृत्ति बढेको देखिएको छ । एउटा खराब प्रवृत्तिको हुँदा त्यसले सिंगो पद्धतीमाथि प्रहार गर्दछ । तसर्थ कृष्णनगरको वडा नंं ९ का वडा अध्यक्षमाथि छानवीन गरी कारवाहीको दायरामा ल्याइयोस् ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?