ट्रेंडिंग:

>> थानकोटबाट झर्दै गर्दा >> परीक्षामा कम नम्बर ल्याएको भन्दै निर्घात कुटपिट >> ‘उडान तालिकामा’ रेसुङ्गा विमानस्थल >> ‘आर्थिक मन्दी’ मा उद्योगीका ‘हिम्मत’ >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा
सम्पादकीय

रानीमहल संरक्षणमा किन ढिलाई ?

८ फाल्गुन २०७९, सोमबार ०६:२८
८ फाल्गुन २०७९, सोमबार ०६:२८

नेपालको ताजमहलको उपमाले प्रसिद्ध ऐतिहासिक रानीमहलको संरक्षणमा अहिलेसम्म बेवास्ता हुँदै आएको छ । रानीमहल दरबार क्षेत्रको संरक्षणमा भएको ढिलासुस्ती र बेवास्ताले ऐतिहासिक रानीमहल दरवार क्षेत्र जीर्ण बन्दै गएको अवस्थामा पछिल्लोसमय तानसेन नगरपालिकाले संरक्षणको प्रयास अघि बढाएको छ । यो खुसीको कुरा त हुँदै हो– त्यसमाथि रानीमहल नेपालको प्रमुख पर्यटकीय गन्तब्य वन्न सक्ने संभावना छ । तर, रानीमहल दरवारमात्र होइन त्यस वरिपरीको क्षेत्रको संरक्षणमा ध्यान दिनु जरुरी छ । रानीमहल दरवार आजभन्दा १२९ बर्षअघि वि.सं. १९५० मा शिलान्यास भई १९५४ सालमा जनरल खड्ग शमशेरले आफ्नी रानी तेजकुमारीको सम्झनामा कालीगण्डकी नदीको किनारमा आकर्षक चारतले दरवार बनाउन लगाएका थिए । त्यो अन्ततः प्रेमको प्रतिकको रुपमा नेपालमै प्रसिद्ध हुँदै आएको छ । यति महत्वपूर्ण ऐतिहासिक क्षेत्रको संरक्षण र प्रवद्र्धन गर्न सक्ने हो भने रानीमहल भारतको ताजमहल बन्ने निश्चित छ । जसरी भारतको ताजमहल भ्रमण गर्न विश्वकै पर्यटक भारतको ताजमहल पुग्ने गर्छन, त्यसबाट भारतको पर्यटन प्रवद्र्धनमै ठूलो सहयोग पुगेको छ । त्यसरी नै नेपालको रानीमहलको संरक्षण गरेर यसको प्रचार प्रसार गर्ने हो भने यो ताजमहल जत्तिकै लोकप्रिय, प्रसिद्ध र अन्तर्राष्ट्रिय पर्यटकको गन्तब्य बन्न सक्ने कुरामा दुईमत छैन । अहिलेसम्म यो ऐतिहासिक क्षेत्रको संरक्षणमा गरिएको ढिलासुस्तीका कारण रानीमहलको कतिपय ऐतिहासिक वस्तुहरु लोप भएको आशंका गरिएको छ । त्यो ऐतिहासिक अहिलेसम्म खण्डहरमै परिणत भएको थियो । वास्तवमा भन्ने हो भने नेपालले यो क्षेत्रको महत्व बुझ्नै सकेन् ।

राजाले आफ्नी रानीको सम्झनामा आजभन्दा करिव एकसय ३० बर्षअघि रानीमहल बनाउन लगाउनु र कालीगण्डकीको किनारमा यति धेरै लगानी गर्नु चानचुने कुरा थिएन । त्यसका लागि कति कालीगढको श्रम परेको छ, कति लगानी भएको छ, त्यहाँ भित्रको ऐतिहासिक वस्तुको जोरजामको कुरा छ । त्यो पनि कसरी संभव भएको होला ? यातायातको साधन नभएको बेला पनि यति महत्वपूर्ण संरचना वन्न वास्तवमा देशको लागि ठूलो कुरा हो । तर, नेपाल सरकारले यसको महत्व बुझ्न सकेन । रानीमहल अव नेपालको सम्पत्ति हो । यसको संरक्षणमा ढिलाई नगरौं । यो महत्वपूर्ण सम्पदा संभावित प्राकृतिक विपत्तिको उच्च जोखिममा रहेको छ । रानीमहलको केही माथिबाट कालिगण्डकी कोरिडोर सडक निर्माणाधीन छ । सोही सडक निर्माणका क्रममा जथाभावी डोजर प्रयोगले वर्षायाममा ठाउँठाउँमा पहिरो झर्दा रानीमहल दरबार आसपासका भौतिक संरचनामा क्षति पु¥याएको छ । तसर्थ अव माथिबाट पहिरो र तलबाट नदीको बेगले रानीमहल जोखिममा रहेकोले ढिलो नगरि संरक्षणमा जुट्नु जरुरी छ । नेपाल सरकार, प्रदेश र स्थानीय तानसेन नगरपालिकाले रानीमहलको संरक्षण, विकास र प्रचार प्रसारमा ध्यान दिने हो भने बर्षेनी लाखौं पर्यटक भित्राउन सकिन्छ । त्यसबाट देशको विकासमा टेवा पुग्नेछ । अव ढिलो नगरी रानीमहल दरबार क्षेत्र संरक्षणका लागि सम्वन्धित निकायको ध्यान जाओस् । त्यहाँ पुग्ने आन्तरिक पर्यटकले समेत रानीमहल जोखिममा रहेकाले यसको दीगो संरक्षणमा तीनवटै तहका सरकारको ध्यान जानुपर्ने बताएका छन । तसर्थ अब रानीमहललाई जोगाएर ब्राण्डिङ गर्ने कुरामा सवैको ध्यान पुग्नु जरुरी छ । खासगरि स्थानीय सरकारको हिसावले तानसेन नगरपालिकाले पछिल्लोसमय जुन प्रयास गरेको छ त्यो सराहनीय छ । तर, अव त्यतिले मात्रै पुग्दैन् । रानीमहलको बृहद् गुरुयोजना वनाएर दिर्घकालीन संरक्षणको पहल होस् । बर्तमान पुस्तामात्र होइन रानीमहल संरक्षण गर्न सकियो भने भावी पुस्ताका लागि यो महत्वपूर्ण सम्पदा हुनेछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?