ट्रेंडिंग:

>> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> ह्वील चियर वितरण >> राप्ती नदीमा माछा मार्ने क्रममा बगेर एक युवा वेपत्ता >> दाङमा मुटुका बिरामीको छैन तथ्याङ्क >> बुटवल उद्योग बाणिज्य संघको नेतृत्वका लागि अर्यालको प्यानल घोषणा >> बुटवलको समृद्धिको लागि औधोगिक क्षेत्र विकासको फड्को मार्ने थलो >> तिलोत्तमा–१३ को जनता माविमा निःशुल्क औद्योगिक प्रशिक्षण तालिम हुने >> एमाले कर्णाली अधिवेशनको निर्वाचन कार्यक्रम सार्वजनिक >> अभिनेता अनमोल केसी पक्राउ >> सल्यानमा जीप दुर्घटना, १५ जना घाइते >> बजार अनुगमनमा तीव्रता (फोटो फिचर) >> आयोग प्रभावकारी भए मात्र संसद र सरकार प्रभावकारी >> डाक्टर कुट्नेलाई कारवाही गर्न निर्देशन >> राजेश स्मृतिको विजयी शुरुवात >> मृगौला रोगीलाई ११ हजार रुपैया आर्थिक सहयोग >> एमाले बागमतीको मतदान फेरि एक बजे सर्‍यो >>  राष्ट्रिय फुटबल टोलीका विमल अस्ट्रेलिया पलायन >> एमाले बागमती अध्यक्ष चुन्न आज मतदान >> रविको चेतावनी : २०८४ को चुनावमा पुराना दल वा रास्वपा मध्ये एउटाको राजनीति सकिन्छ >> प्रधानमन्त्री प्रचण्ड पाण्डा प्रजनन केन्द्र हेर्न छेन्दुमा,भोलि नेपाल फर्कने >> आज विश्व मुटु दिवस, विभिन्न जनचेतनामूलक कार्यक्रमहरू गरी मनाइँदै >> एमाले कोशी प्रदेश अधिवेशन आजबाट सुरु हुँदै >> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै
सम्पादकीय

‘अब कृषि मेलालाई ब्राण्डिङ् गरौं’

५ फाल्गुन २०७९, शुक्रबार ०६:१६
५ फाल्गुन २०७९, शुक्रबार ०६:१६

‘बजारमुखी कृषिको आधार, समुन्नत नेपालको पूर्वाधार’ भन्ने मूल नाराका साथ बुटवलमा मंगलवारदेखि कृषि मेला सुरु भएको छ । मुलुकको अर्थतन्त्र सुधारको लागि कृषिजन्य बस्तुको आयात प्रतिस्थापनमा जोड दिने कृषि मेलाको लक्ष्य छ । निश्चितरुपमा अहिलेको चुनौति भनेकै आयातमा नियन्त्रण र निर्यात प्रवद्र्धन हो ।

मुलुकको अर्थतन्त्र सुधारको लागि कृषि क्षेत्र एक प्रमुख आधार हो तर अहिलेपनि सरकारको चेत कृषिको प्रवद्र्धनतर्फ आकर्षित भैरहेको छैन । नेपाललाई कृषि प्रधान देश भनिएपनि कृषिजन्य वस्तुको उपभोग अहिलेपनि आयातमा धानिएको छ । यो वास्तवमै नेपालका लागि विडम्वनाको कुरा हो । मुलुकको अर्थव्यवस्था सुधारको लागि अर्थतन्त्रको प्रमुख आधार मानिएको कृषिको व्यवसायिक विकास, प्रविधिको प्रयोग र वैज्ञानिक कृषि प्रणाली अपनाउनु पर्ने आवश्यकता छ । कृषि मेलामा बोल्ने उद्योगी व्यवसायीले पनि सोही कुरामा जोड दिएका छन । बुटवल उद्योग वाणिज्य संघले यस प्रकारको कृषि मेलाको आयोजना गरेर कृषिको व्यवसायिक विकासको लागि प्रवद्र्धनमा जसरी जोड दिएको छ त्यसबाट मुलुकको कृषि क्षेत्रको विकासमा महत्वपूर्ण सहयोग नै पुग्छ । त्यसका साथै स्थानीय कृषि बस्तुको प्रवद्र्धन हुनुको साथै पोषणमा सुधार तथा आयात प्रतिस्थापनमा समेत सहयोग पुग्ने कृषि मेलाको विश्वास छ । अहिलेपनि नेपालको कुल जनसंख्याको ६६ प्रतिशत जनता कृषि क्षेत्रमा आश्रित छन । त्यसबाट मुलुकको कुल ग्राहस्थ उत्पादनमा ३६ प्रतिशत योगदान पुग्छ । अवका दिनमा कृषि क्षेत्रमा रहेको अपार सम्भावनालाई उजागर गर्दै थप लगानी भित्र्याउन र कृषि क्षेत्रको प्रतिस्पर्धात्मक क्षमता बढाउन कृषि मेला विशेष सहयोगी हुने आशा गरिएको छ ।

आयोजकहरुले कृषि मेलाको माध्यमबाट पोर्क (बंगुर) को मासुका परिकारको फेस्टिवल समेत आयोजना गरेका छन । यो बर्ष पोर्क फेस्टिबल जस्तै आउँदा बर्षहरुमा अरु कुनै कृषिजन्य उत्पादनको ब्राण्डिङ गरौं । कृषि बस्तुको प्रवद्र्धन तथा विविधिकरण गर्ने माध्यमको रुपमा यस प्रकारको फेस्टिबल महत्वपूर्ण हुन्छ । अहिले बंगुर पालक किसान अत्यन्त मारमा परेका छन । तिनलाई बचाउनु सरकारको दायित्व हो । बंगुरको मासुको मूल्यमा भारी कमी आएको छ । त्यसबाट किसानको लागतसमेत नउठने अवस्था छ । नेपालमा अहिलेपनि हजारौं किसान बंगुर पालनसंग जोडिएका छन । तसर्थ उनीहरुको आत्मबल बृद्धिका लागि पनि पोर्क फेस्टिवल महत्वपूर्ण हुने अपेक्षा गरिएको छ । मेला उदघाटनको अवसरमा कृषिको व्यवसायिक विकासको लागि वैज्ञानिक कृषि प्रणाली, प्रतिस्पर्धी क्षमताको बस्तु उत्पादन, उत्पादित बस्तुको लागत घटाउन र कृषिलाई कसरी रोजगारीसँग जोड्न सकिन्छ भन्नेतर्फ ध्यान दिनुपर्ने जरुरी छ । कृषि मेलामा पोर्क फेस्टिवलका अतिरिक्त अत्याधुनिक धान रोप्ने मेसिन, बाली काट्ने मेसिन, गोड्ने मेसिन, बेलर मेसिन, थोपा सिचाई प्रविधि, हाईड्रोपोनिक्स, मौरी पालन, जैविक मल लगायतको प्रदर्शनी समेत आकर्षणको केन्द्र वन्ने छ । कृषिको व्यावसायीक विकासका लागि यी सशक्त माध्यम हुन । यस प्रकारको कृषि मेला देशका अन्य स्थानमा पनि आयोजना गर्ने र मेलाका माध्यमबाट कुनै एक कृषि वस्तु र उपजको प्रवद्र्धन गर्दै जान सकियो भने यसले कृषकमा थप उत्साह बढ्नुका साथै देशको अर्थतन्त्र सुदृढ वनाउन ठूलो सहयोग पु¥याउने छ । कृषि मेला आयोजकले कृषि मेलाभित्र पोर्क फेस्टिवल गरेर मेलालाई पनि विशिष्टिकृत गर्न सकिन्छ र त्यसका माध्यमबाट कृषि क्षेत्रकै विकासमा योगदान पु¥याउन सकिन्छ भन्ने आधार प्रशस्त गरेका छन । वास्तवमा संघले कृषि मेलालाई पोर्क फेस्टिबलको रुपमा ब्राण्डिङ गरेको छ । यो बर्षको पोर्क फेस्टिबलको सफलतालाई मध्यनजर गरेर आउँदा बर्षहरुमा हुने कृषि मेलाहरुलाई विशिष्टीकृत गर्दै यसरी नै ब्रान्डिङ गरौं ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?