Logo
२४ माघ २०७९, मंगलवार
Logo
मुख्य खबर

विपद न्युनिकरण पालिकाको योजनामा समेटिदै


नवलपरासी, माघ
जिल्लाको सरावल गाउपालिकाले डुबान क्षेत्रलाई लक्षित गर्दै स्थानियबासीसँग मिलेर विपद न्युनिकरण तथा ब्यवस्थापन योजना बनाउनमा जुटेको छ । विपद ब्यवस्थापनका लागि स्थानिय स्तरमै स्थानियबासीमा जनचेतना अभिवृद्धि गर्ने र योजना बनाउने कार्यमा जुटेको हो ।

गाउपालिकाका सबै भन्दा बढि डुबान हुने वार्ड नं.७ बाट सो योजनाका लागि शुभारम्भ गरिएको गाउपालिकाका अध्यक्ष शुखाडी प्रसाद चौधरीले बताए । कार्यक्रमको शुभारम्भ गर्दै उनले विपद ब्यवस्थापनमा पहिला स्थानियबासी जुट्न पर्यो,उनले भने,तत्पश्चात कुन निकायको के भुमिका हुन्छ,ति निकायको पहिचान गर्नु पर्छ । पहिचान पश्चात संगठित र योजनाबद्ध तरिकाले विपद ब्यवस्थापनमा लाग्न स्थानियबासीलाई आग्रह पनि गरेका थिए । गण्डक कमाण्ड क्षेत्र भित्र गाउपालिकाको भुभाग डुब्ने गरेको हुदा यो डुबान विपद ब्यवस्थापनका लागि गण्डक परियोजनालाई पनि िजम्मेवार बनाईनु पर्ने उनको भनाई थियो । गण्डक परियोजना अन्तरगत नै धनेवा खोलामा बनाइएको बाँधका कारण विगत तिन दशक देखी निरन्तर डुबानको समस्या यहाँका स्थानियबासीले झेल्दै आएका छन् । स्थानियबासीलाई बाढीको बेला राहत लिएर आउने धेरै निकाय भए पनि दिगो निकासका लागि सरोकारवाला मौन रहेको उनको भनाई थियो ।

गाउपालिकाको सानो स्रोतले यस क्षेत्रको डुबान न्यनिकरण र ब्यवस्थापन गर्न समस्या रहेको हुदा स्थानियबासीले प्रदेशसभा सदस्य र प्रतिनिधिसभा सदस्यहरुलाई पनि विपद ब्यवस्थापन र न्युकिरणमा भुमिका निर्वाह गर्नु पर्ने उनले औल्याएका थिए । सो क्षेत्रको डुबानको कारण झरही नदी,धनेवाखोला र खजुरा खोला रहेको छ,उनले थपे, ति तिनवटै खोलाको पानी एकत्रित भई सरावल ५,६ र ७ नम्बर वार्डको भुमिमा पुग्ने गरेको छ । नदीमा भईरहेको सिल्टेसन(बालुवा जम्ने प्रकृया) लाई मध्यनजर बनाई पहिला खोलाको सफाई गर्नु आवश्यक छ, ७ नं. वार्डका वार्ड अध्यक्ष ह्यात खाँ धुनियाले भने भने,तर तिनवटै खोलाहरुको सिमा अन्य पालिकासँग साधमा रहेको हुदा खोला सफाई र ब्यवस्थापनमा समस्या देखिएको छ । यसका लागि गाउपालिका अध्यक्ष चौधरीलाई जिल्ला समन्वय समिति र जिल्ला प्रशासन कार्यालयलाई नै योजना बनाउनका लागि पहल गर्न आग्रह गरेका थिए ।

समन्वय समिति र स्थानिय प्रशासनलाई आवश्यक प्राविधिक सहयोग चाहिएमा नेपाल गण्डक पश्चिमी नहर सिचाई प्रणाली ब्यवस्थापन कार्यालय सेमरी र भु आर्जन तथा सम्पर्क कार्यालय,बाल्मिकीनगरमा रहेका प्राविधिकको सहयोग लिएर विस्तृत परियोजना प्रतिवेदन(डिपिआर)का लागि गाउपालिकाले पहल गर्नु पर्छ । गण्डक क्षेत्र भित्र हरेको चार वटा वार्ड मध्ये एउटा वार्ड आँशिक र तिनवटा वार्ड पुर्ण डुबानको समस्या झेल्दै आएको छ,उनले भने,गाउपालिकाको प्रमुख समस्या नै डुबान हो । तर साधन स्रोतको कमीले पालिका स्तरबाट यहाँको डुबान समस्या समाधान गर्न सम्भव छैन् ।

गण्डक क्षेत्र भित्र परेको हुदा गण्डकसँग सरोकार राख्ने कार्यालयले समस्यालाई उठाउनु पर्ने उनको भनाई थियो । गण्डक सम्झौता अनुसार यस क्षेत्रको सबै जिम्मेवारी गण्डक परियोजना कार्यालयले अगाडी बढाउनु पर्ने तर सरोकारवाला कार्यालयले ध्यान नदिदा तिन दशक देखी डुबानको समस्या झेल्दै आएका छन् । करोडौको धानबाली क्षतिसँगै धनजनको क्षति पनि ब्यहोर्न बाध्य छन् ।
अहिले जतिको समस्या पहिला थिएन,एक स्थानियले भने,तर जब देखी गण्डक सम्झौता भयो । सम्झौता अनुसार धनेवा खोलामा बाँध निर्माण भयो,सोही बेला देखी डुबानको समस्या झन बल्झियो । धनेवा खोलामा बनाईको साईफनहरु भत्किएको दुई दशक भयो,उनले भने, ति साईफन समेत मर्मत हुन सकेको छैन् । कि साइफन निर्माण गरि दिन पर्यो,कि धनेवामा लगाइएको बाँध हटाइदिन पर्यो । अहिले स्थानियबासीले लिटिल गण्डक क्षेत्र पनि अतिक्रमण बढदो क्रममा छ । त्यो अतिक्रमणले पनि जलनिकास थुनिएर समस्या आउने गरेको छ । डुबान एउटा आफैमा विपद भएको र सो विपदका कारण बर्षायामा महामारी जस्तो थप विपद निम्तिने अवस्था छ ।

बाढीको बेला सुत्केरी,विरामी आदीलाई थप जटिलता आउने गरेको छ । खाद्यान लगायतका समस्या हुने गरेको हुदा सबै विपदलाई एकिकृत रुपमा कसरी ब्यवस्थापन गर्न सकिन्छ ? भनेर स्थानियसँग मिलेर जनचेतना र न्युनिकरण ब्यवस्थापनको उपायको खोजी गरि योजना बनाउने कार्य शुरु गरिएको गाउपालिकाका विपद ब्यवस्थापनका फोकल पर्सन अब्दुल खानले बताए । स्थानिय स्तरको समस्या स्थानिय स्तरबाट हल गर्दै लैजानु पर्ने र कुन काम स्थानियबासीले गर्ने कुन काम सरकारका अन्य निकायले गर्नु पर्ने छुट्टयाएर योजना बद्ध तरिकाले कार्य गर्नका लागि कार्ययोजना बनाउने गरि काम भईरहेको छ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा
  >>   आईटी क्षेत्रलाई सम्बोधन गर्ने गरी छुट्टै कानुन बनाउछौं: सञ्चार मन्त्री   >>   नेपालीले खान्छन् आवश्यकता भन्दा बढी आयोडिनयुक्त नुन, मात्रा घटाउने तयारीमा सरकार   >>   ‘विद्यार्थीको पठनपाठनमा अभिभावकको भूमिका अपरिहार्य’   >>   टी-ट्वान्टी लिग : स्पट फिक्सिङको आरोपमा नितेश गुप्ता पक्राउ   >>   बालबालिकामा इन्टरनेटको बढ्दो लत   >>   ‘सरकारले नेपाली टेक्नोलोजीलाई प्राथमिकता दिन सकेन’   >>   गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू   >>   आठौं मणिमुकुन्द रनिङ कप भलिबल शुरु, खेलले समाजको चौतर्फी विकासमा टेवा दिन्छ : मेयर खांण   >>   प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र एमाले अध्यक्ष ओलीबीच भेटवार्ता   >>   लुम्बिनीमा सुरु भो रामकथा प्रवचन, दुईहजार श्रद्धालु सहभागी