ट्रेंडिंग:

>> पुसभित्र सबै जिल्लाका अधिवेशन गर्ने एमाले लुम्बिनी प्रदेशको निर्णय >> इजरायलमा कामदार पठाउने सरकारको तयारी >> ‘मुटु जोगाउनै मूख्य चुनौति’ >> विद्यालयमा अनिवार्य सूचना अधिकारी >> सियारीमा अति विपन्न १४ परिवारलाई आवास >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> कृषक फकाउँदै स्थानीय सरकार >> संस्कृत भाषा अथाह सागर हो, अवमूल्यन नगरौं >> क्रिकेट खेलको पुर्वाधारमा जोड दिन आग्रह >> फरार प्रतिवादी पक्राउ >> दशौ राष्ट्रिय प्रतियोगिता लक्षित खेलाडी उत्पादनमा जोड >> घोराहीमा रेविज सप्ताह सम्पन्न >> मोटरसाइकलमा आगो लगाएको अभियोगमा महिला पक्राउ >> पाल्पाका चिकित्सकहरु पनि आन्दोलनमा >> राष्ट्रपतिद्वारा पैदल हिंडेरै इन्द्रजात्रा अवलोकन >> विजय सभाको झल्को दिने गरी श्रेष्ठ प्यानलको घोषणा सभा >> राष्ट्रिय यातायात उद्यमशील मजदुर भलाई कोषमा पुनः भुषाल >> तीन व्यवसायीको ६० करोड लगानीमा तिलोत्तमामा सिद्धार्थ भूमि ग्रुप >> वर्षौंदेखि जङ्गलमा बास, भएन व्यवस्थापनको पहल >> आकस्मिकबाहेक सबै सेवा बन्द गरेर बाँकेका डाक्टरहरु आन्दोलनमा >> ‘मोहम्द डे’ को उत्सवमा सहभागी भएर मुख्यमन्त्री चौधरीले दिए शुभकामना >> कर्णाली एमाले अधिवेशन : प्यानल बनाएर चुनाव लड्ने तयारी >> भेरी करिडोर सिंचाई तथा नदी व्यवस्थापन कार्यालय स्थापना >> भदौ ६ को सहमति अनुसार सुन तस्करी अनुसन्धान आयोग बनाऊ : रास्वपा >> देवघाटमा नुहाउन गएका दुई युवक वेपत्ता >> गुण्डा नाइके समेत ६७० बन्दीको कैद मिनाहाबारे सरकारसंग जवाफ मागिने >> एमाले बागमतिको मतदान समय स-यो >> आज इन्द्रजात्रा पर्व मनाइँदै >> बर्दियामा एक लाख पर्यटक भित्र्याउने लक्ष्य लिन मुख्यमन्त्री चौधरीको निर्देशन >> हात नफैलाऊ, पौरख देखाउ >> भीम प्रदेशको उत्कृष्ट अस्पताल >> पश्चिम दाङमा पुल बनाउन माटो परिक्षण >> ‘विश्व कीर्तिमान’ ले परिवारमा ‘हर्ष’ >> विश्व रेबिज दिवसः रेबिज के हो र कसरी बच्ने ? >> राशीअनुसार तपाईंको आजको भाग्य हेर्नुहोस् : आजको राशीफल >> चार बुँदे सहमतिपछि ईःको आन्दोलन स्थगित >> बालविवाह गर्न लागेको जोडी प्रहरी आएको थाहा पाएपछि फरार >> मिस डायमण्ड नेपाल २०२३ को तयारी पूरा >> ट्रेक्टर र मोटरसाईकल एक आपसमा ठोकिदा ३ जना घाइते >> पर्यटन प्रवद्र्धनका कार्यक्रममा जोड दिन सुझाव >> प्राकृतिक र कृत्रिम जलाशयलाई बहुउपयोगी बनाउने गरी पर्यटकीय गन्तव्य बनाइने >> बालिका जबरजस्ती करणी अभियोगमा एकजना पक्राउ >> ओलीले भने– मिशन ८४, हरेक वडामा ५१ प्रतिशत एमाले >> एमाले एक्लैले सरकारको नेतृत्व गर्ने गरी अभियान चलाएका छौ : शंकर पोखरेल >> गैंडहवामा १६ पालिकाको घुम्ती बैठक >> अधिकांश डाक्टरहरुमा मपाईंत्व र रुखोपन >> ‘ई’को जीवन रक्षा र सडक व्यवसायीलाई वैकल्पिक व्यवस्था गर : आयोग >> प्रत्येक नेपालीको थाप्लोमा ७९ हजार २०१ रुपैयाँ सरकारी ऋण >> राहत शिक्षकको आन्दोलनमा प्रहरी हस्तक्षेप >> डाक्टरहरु आज पनि आन्दोलनमा
अन्तर्वार्ता

‘हिंसा कम गर्ने मन्त्र सचेतना नै हो’

१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार १३:५३
१६ मंसिर २०७९, शुक्रबार १३:५३

लैङ्गिक हिंसाविरुद्ध १६ दिने अभियान २०७९ नोभेम्बर २५ देखि डिसेम्बर १० सम्म संसार भरी मनाइँदै छ । नेपालमा पनि यस वर्ष सभ्य समाजको पहिचान लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको अभियान भन्ने नाराका साथ विभिन्न कार्यक्रम गरी मनाइँदै छ । विश्वमा सन् १९९१ देखि सुरु भएको अभियान नेपालमा २०५४ साल देखि मनाउन थालिएको हो । समाजमा हुने हिंसाको सरकारको अग्रसरता तीन नै तहको सरकारले यस्ता आपराधिक घटना हुन नदिन र जनताको जीवन रक्षाको जिम्मा लिनुपर्छ । राज्यको बलियो उपस्थिति बिना हिंसाको न्यूनीकरण हुँदैन । प्रत्येक वर्ष मनाइने अभियानले वास्तमै कसरी समाजलाई जोडेको छ । पस्तुत छ, हिंसा विरुद्धको अभियानका बारेमा महिला बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्रालयमा महिला विकास अधिकृत शरदा बस्यालसगँ गरिएको कुराकानीको सारसंक्षेप:

हिंसा विरुद्धको अभियान मनाउन किन जरुरी छ ?

अभियान आफैमा एउटा महत्वपूर्ण पर्व हो । यसले समाजमा सकारात्मक सन्देश दिन्छ । यहाँबाट धेरै सकारात्मक कुराहरु प्रवाह हुन्छ । हिंसा अन्तयका लागि भएका कामहरु प्रवाह गर्न पाईन्छ । हामीले पनि अभियान सुरु हुनु भन्दा अगाडि नै यस क्षेत्रमा काम गरिरहेका संघ संस्थासँग छलफल गरेर यो अवधिलाई अझै फलदायी बनाएर कामहरु ग्रिरहेका छौं । हामीले यो वर्ष सबै स्थानीय तहमा सचेतनामूलक कार्यक्रमहरु गरिरहेका छौं । चेतना अभिवृद्धि गर्न सके समाजमा हुने हिंसा कम हुन सक्छ । आफुमाथि भएको हिंसालाई महशुस गरेर हिंसा गर्नेलाई कारवाहीका लागि अगाडि बढ्न नसक्दा सम्म महिलामाथि हुने कुनै पनि हिंसामा कमी आउन सक्दैन । त्यसैले पनि जागरण जरुरी छ । यो वा त्यो बहानामा महिलामाथि विभिन्न खालका हिंसा हुने गरेका छन् । त्यसलाई कम गराउन प्रदेश सरकारले स्थानीय तहसँग मिलेर यो वर्ष अभियान मनाइएको छ ।

अभियानले हिंसामा परेकाहरुलाई समेट्न सकेको छ कि छैन ?

अभियाले हिंसा परेकाहरुलाई छुन भन्दा पनि सचेतना दिने र सुसुचित गर्ने तरिकाले अभियान चलाइएको छ । ता की म हिंसामा परं,े मैले सम्बन्धित ठाँउमा उजुरी गर्न सक्छु भन्ने खालको जानकारी पनि जरुरी छ । यहाँ त कति महिलाहरु अन्यायमा परेको नै थाहा पाएका छैनन् । यो समाजिक मान्यता हो यसलाई घर भित्रै राख्नु पर्छ भन्ने मनसायले पनि हिंसाका घटनाहरु धेरै छन् । यसबारेमा अभियानले जानकारी दिएको छ । धेरै महिलाहरु यस्ता अभियानबाट आफुलाई परेको हिंसाका बारेका जानकारी लिएर कानुनी लडाईका लागि अघि सरेको देखिएको छ । त्यसैले प्रत्यक्ष एउटा घटनासँग भन्दा पनि हामी सचेतनाले परिवर्तन ल्याउँछ भन्ने कुरामा विश्वास लिएका छौं ।

मन्त्रालयले नियमित रुपमा अभियान बाहेक के कार्यक्रमहरु गरिरहेको छ ?

हामीले महिलामाथि हुने हिंसा कम गर्न अरु समयमा पनि विभिन्न कामहरु गरिरहेका छौ । हामीकहाँ धेरैजसो घरेलु हिंसा हुने गरेको छ । यसले गर्दा महिलासँगै बालबालिकाको बिचल्लीको अवस्था छ । यहाँनिर हामीले बालबालिकालाई संरक्षण गर्नका लागि ५० लाख बजेट भएको बालकोष स्थापना गरेका छौ । त्यसैगरी सेवा तथा पुनस्र्थापना कोष छ । त्यसमा पनि ५० लाख रुपियाँ छ । हामीले घरेलु हिंसामा परेकाहरुलाई पुनस्र्थापना गर्ने गरी कामहरु सञ्चालनमा ल्याएका छौं । विद्यालय कलेज पढ्ने किशोरीहरु प्नि हिंसामा पर्ने संभावना धेरै हन्छ । त्यसैले हामीले १२ वटै जिल्लामा ३० लाख बराबरको आत्मरक्षा तालिका लागि बजेटको व्यवस्थापन गरेर कामहरु ग्रिरहेका छौ ।

लुम्बिनी प्रदेशमा कस्ता कस्ता हिंसाहरु हुने गरेका छन् ?

हाम्रो प्रदेशमा धेरै घरेलु हिंसाका घटना हुने गरेका छन् । त्यो सँगै भावनात्मक हिंसा, यौनजन्य हिंसाहरु पनि धेरै देखिएका छन् । हाम्रो प्रदेशमा भएका खुल्ला सिमानाका कारणले धेरै महिला बालबालिका ओसार पोसारको जोखिम पनि धेरै छ । यी त देखिने हिंसा भए । कतै नदेखिने तरिकाका हिंसा छन् भने कतै सबैले महशुस गर्ने खालका हिंसाहरु छन् । विशेष गरी विपन्न वर्गमा यौन हिंसा, दैनिक यातना, बालविवाह जस्ता धेरै प्रकारका हिंसाहरु भेटिन्छन् । शिक्षित सम्पन्न परिवारमा पनि यस्ता घटनाहरु देखिएका छन् । हाम्रो पितृसतात्मक सोचले निम्त्याएका धेरै हिंसाहरु हाम्रो प्रदेशमा छन् । हामीले हिंसा अन्त्य गर्न त सक्दैनौं । विकाससँगै हिंसाका रुपहरु त फरक फरक तरिकाले आउँछन् तर पनि हामीले समय अनुसार कम गर्नका लागि योजना बनाएर काम गरिरहेका छौ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?