Logo
२४ माघ २०७९, मंगलवार
Logo

नेवा कन्याहरुको सामूहिक बेल विवाह


बुटवल, ११ मंसिर ।

नेवारी कला, संस्कार, संस्कृतिको संरक्षणको उद्देश्यका साथ स्थापना भएको तिलोत्तमा मैजु खलको आयोजनामा बुटवलमा चौथो पटक दुई दिने सामूहिक बेल विवाह (ईही) सुरु भएको छ ।

पुल्चोकस्थित दुर्गा भगवती मन्दिरमा आइतबार सामूहिक बेल विवाह सुरु भएको हो । नेवारी कन्याहरुको रजस्वला हुनुभन्दा अघि सुवर्ण कुमार नापं भि ईहिपा (काचो सुनसँग विवाह) गर्ने परम्परा रहेको छ । आफ्नो परम्परा, रितिस्थिती र संस्कारबारे नयाँ पुस्तालाई ज्ञान दिने रुपमा समेत कार्यक्रम महत्वपूर्ण भएको तिलोत्तमा मैजु खलका अध्यक्ष मिनु श्रेष्ठले बताईन् ।

“वार्षिक क्यालेन्डर बनाएर नै कार्यक्रम गर्दै आएका छौ”–उनले भनिन् । वर्षभरि नै मनाईने नेवारी चाडपर्वलाई संस्थागत रुपमा एकतावद्घ भई मनाउँदै आएको उनले बताईन् । सामूहिक कार्य गर्दा आर्थिक मितव्ययी हुने उनले दाबी गरिन् । सहभागीहरुबाट न्युनतम शुल्क लिएर सबै ब्यवस्थापन संस्थाले गर्ने गर्दछ । काठमाडौंबाट नै नेवारी पण्डित ल्याई विधिपुर्वक कर्म गराउने परम्परा विगतबाट नै हुँदै आएको उनले बताईन् ।

काठमाडौ साखुका नेवारी पण्डित सुधनराज राजोपाध्यायले नेवारी विधि अनुसार अभिभावकसहित कन्याहरुको विशेष पुजापाठ र दैनिक जीवन उपयोगी ज्ञानहरु दिने छन् । ईहीमा रुपन्देहीसहित नेपालगंज, नारायणगढ, स्याङ्जा, वालिङ खैरेनीका ४६ कन्याहरु सहभागी रहेको संयोजक यमुना श्रेष्ठले बताईन् । मन्दिर परिसरबाट नेवारी पोशाक, बाजासहित निस्किएको प्रभातफेरिमा बुटवल उपमहानगरपालिका वडा नं. ३ का वडा सदस्य अमृत खड्का, भिमसेन नेवा समाजका अध्यक्ष लिलाप्रसाद श्रेष्ठ, अर्घाखाँची रुपन्देही सम्पर्क समाजका अध्यक्ष बाबुराम श्रेष्ठले शुभारम्भ गरेका थिए ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?

ताजा
  >>   आईटी क्षेत्रलाई सम्बोधन गर्ने गरी छुट्टै कानुन बनाउछौं: सञ्चार मन्त्री   >>   नेपालीले खान्छन् आवश्यकता भन्दा बढी आयोडिनयुक्त नुन, मात्रा घटाउने तयारीमा सरकार   >>   ‘विद्यार्थीको पठनपाठनमा अभिभावकको भूमिका अपरिहार्य’   >>   टी-ट्वान्टी लिग : स्पट फिक्सिङको आरोपमा नितेश गुप्ता पक्राउ   >>   बालबालिकामा इन्टरनेटको बढ्दो लत   >>   ‘सरकारले नेपाली टेक्नोलोजीलाई प्राथमिकता दिन सकेन’   >>   गार्गी एकेडेमीमा खेलकूद सप्ताह सुरू   >>   आठौं मणिमुकुन्द रनिङ कप भलिबल शुरु, खेलले समाजको चौतर्फी विकासमा टेवा दिन्छ : मेयर खांण   >>   प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र एमाले अध्यक्ष ओलीबीच भेटवार्ता   >>   लुम्बिनीमा सुरु भो रामकथा प्रवचन, दुईहजार श्रद्धालु सहभागी